Resort: pacjenci kardiologiczni są i będą bezpieczni

W informacji opublikowanej 5 sierpnia na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia jako odpowiedź na artykuł dziennika Fakt, resort zapewnia, że zamykanie pojedynczych klinik kardiologii interwencyjnej nie zagraża dostępności leczenia.

Chodzi o niedawny komunikat American Hear t of Poland S.A. - sieci klinik kompleksowo leczących choroby układu krążenia - w którym spółka zawiadamia o decyzji ws. zamknięcia dwóch pełnoprofilowych oddziałów chirurgii naczyniowej: w Józefowie (woj. mazowieckie) i Nysie (woj. opolskie).

Spółka wyjaśnia

Decyzję tę firma uzasadniała ogłoszonymi pod koniec czerwca oraz planowanymi od stycznia 2017 roku kolejnymi "drastycznymi obniżkami wycen procedur kardiologii inwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej".

Spółka zaznacza, że "dalsze prowadzenie działalności w wyżej wybranych lokalizacjach (Józefowie i Nysie - red.), przy nowo określonych przez Prezesa NFZ poziomach wycen świadczeń medycznych oraz niskich wartościach świadczeń zakontraktowanych w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, stało się trwale ekonomicznie nieopłacalne i nie pozwala na udzielanie świadczeń we wskazanych oddziałach w sposób niezakłócony i bezpieczny dla pacjentów".

Jednocześnie American Heart of Poland informuje, że prowadzi rozmowy z wojewódzkimi oddziałami NFZ na temat możliwości kontynuacji funkcjonowania kolejnych oddziałów.

W oddziałach chirurgii naczyniowej w Nysie i w Józefowie specjaliści wykonywali ponad 1200 zabiegów rocznie, lecząc chorych z najcięższymi schorzeniami takimi jak tętniaki aorty, zwężenie tętnic szyjnych czy krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych, które bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów.

- Miesięczny kontrakt tych dwóch oddziałów chirurgii naczyniowej z Narodowym Funduszem Zdrowia nie pokrywa nawet podstawowych kosztów stałych ich utrzymania w gotowości, zgodnie z wymogami płatnika, które są coraz wyższe i generują coraz większe koszty - wyjaśniał Paweł Kaźmierczak, prezes zarządu Centrum Kardiologii AHP w Józefowie.

- Do tego doszły w tej chwili znaczne obniżki wycen procedur, a kolejne mają wejść za kilka miesięcy. Jesteśmy więc zmuszeni podjąć decyzję o wypowiedzeniu umów z NFZ i zamknięciu oddziałów, bo funkcjonowanie na dotychczasowych zasadach, czyli utrzymywanie stałej gotowości do zabezpieczenia życia i zdrowia pacjentów, nie jest możliwe - dodał.

O dostępności świadczeń

W opublikowanej 5 sierpnia informacji resor t zdrowia wskazuje jednak, że pacjenci z województw mazowieckiego i opolskiego mają w pełni zapewniony dostęp do świadczeń z zakresu kardiologii interwencyjnej, a wszystkie przypadki pilne przyjmowane są na bieżąco, co 4 sierpnia br. potwierdził NFZ u świadczeniodawców z obu województw.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH