Resort apeluje do szpitali o rzetelne informacje

Trwające w Ministerstwie Zdrowia prace nad pierwszymi mapami potrzeb zdrowotnych - dotyczącymi chorób kardiologicznych i onkologicznych - są już na finiszu. Te pierwsze doświadczenia mają pomóc przy tworzeniu map regionalnych.

Resort zdrowia rozpoczął w czerwcu pierwsze szkolenia osób, które będą brały udział w przygotowywaniu map. Na razie jednak ministerstwo apeluje do świadczeniodawców, aby rzetelnie przekazywali informacje potrzebne do opracowania map. Dziś zdarza się, że szpital wskazuje, że ma np. oddział, ale później okazuje się, że bez łóżek...

Drogowskaz dla inwestycji

Barbara Więckowska, dyrektor departamentu analiz i strategii Ministerstwa Zdrowia, na spotkaniu prasowym 8 czerwca wyjaśniała, że właśnie brak rzetelnych informacji jest największą bolączką i barierą przy tworzeniu map.

- Apelujemy do świadczeniodawców, aby nie bali się przekazywać rzeczywistych danych. Tylko w ten sposób możemy przygotować obiektywną ocenę potrzeb zdrowotnych i tym samym stworzyć skuteczne narzędzie, które pomoże nie tylko decydentom nadać nowe ramy polityki zdrowotnej, ale i wszystkim placówkom opieki zdrowotnej lepiej funkcjonować - zaznacza.

Dyrektor tłumaczy, że mapy mają pokazać obszary, w których jest sens podejmować nowe inwestycje. Właśnie w oparciu o nie wojewodowie będą opiniować celować kolejnych inwestycji i ustalać priorytety zdrowotne w regionie.

Ich tworzenie wymusza także na nas Unia Europejska. Warunkiem akceptacji wniosków o dotacje z UE jest m.in. potwierdzenie ich zasadności właśnie w oparciu o mapy.

Mapy a finansowanie świadczeń

Dyrektor Więczkowska przypomina, że na podstawie regionalnych map potrzeb zdrowotnych dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie sporządzał plan zakupu świadczeń opieki zdrowotnej na następny rok, mając m.in. na uwadze konieczność zapewnienia ich dostępności.

- Mapa regionalna będzie więc podstawą do kontraktowania świadczeń i od zawartych w niej priorytetów będzie prawdopodobnie zależało finansowanie świadczeń na danym terenie. Natomiast świadczeniodawcy - za pośrednictwem specjalnie stworzonej platformy - będą w oparciu o mapy mogli dowiedzieć się, jak wypadają na tle konkurencji. Zobaczą, w których obszarach potrzebne są w ich placówce zmiany - wylicza Barbara Więckowska.

Kwestie tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z przepisami, za ich przygotowanie są odpowiedzialni wojewodowie.

- Pierwsze dwie mapy zostaną jednak przygotowane przez resort zdrowia. Pierwsza ma być gotowa 1 kwietnia 2016 r., druga 31 maja 2018 r. Obie mapy będą funkcjonować przez 3 lata. Kolejne mapy mają już powstać w regionach pod nadzorem NIZP-PZH i te będą już obowiązywać przez kolejne 5 lat - tłumaczy dyrektor departamentu analiz i strategii MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH