Czasowe zaprzestanie działalności szpitala

Brak lub ograniczenie dostępności do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez placówkę medyczną może wiązać się z czasowym zaprzestaniem przez nią działalności. Ograniczenia te mogą też wynikać ze zmian wynikających z decyzji o połączeniu dwóch lub więcej placówek, mającej na celu utworzenie nowej. W pewnych warunkach konieczne staje się zaprzestanie działalności szpitala na określony czas, np. w celu przeprowadzenia remontu.
Może tu chodzić o całą placówkę lub tylko wydzieloną jej część. Zanim jednak kierownik szpitala podejmie decyzję o całkowitym lub częściowym zamknięciu placówki, musi uzyskać zgodę wojewody, występując z właściwym wnioskiem. W wyjątkowych sytuacjach, zaprzestanie działalności możliwe jest z pominięciem takiej procedury. Istotne ograniczenie dostępności, warunków udzielania i jakości świadczeń zdrowotnych, możliwe jest także w przypadku połączenia samodzielnych publicznych ZOZ-ów. W takich przypadkach osobom korzystającym ze świadczeń zdrowotnych tych zakładów powinno się zapewnić dostęp do dalszego nieprzerwanego ich udzielania.

  • Zgodnie z ustawą z dnia 14 lipca 2006 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 143, poz.1032), czasowe zaprzestanie działalności (całkowicie lub w zakresie niektórych jednostek lub komórek organizacyjnych szpitala) możliwe jest po uzyskaniu zgody wojewody.
  • Kierownik szpitala, po uzyskaniu pozytywnej opinii podmiotu, który utworzył szpital - a w przypadku szpitala będącego publicznym ZOZ-em - również rady społecznej, występuje do wojewody z wnioskiem o udzielenie zgody.
  • Wniosek kierownika szpitala powinien zawierać określenie przyczyny oraz proponowany okres zaprzestania działalności. Podmioty, o których mowa wyżej, wydają opinię w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku kierownika szpitala. Niewydanie opinii w tym terminie jest równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej.
  • Przed wyrażeniem zgody, wojewoda zasięga opinii dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
  • Wojewoda wydaje zgodę lub odmawia jej wydania w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
  • Zgoda ma postać decyzji administracyjnej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH