Po tragicznej pomyłce w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki

Prawie pięć lat temu 4-letni wówczas Piotr Soszka, wskutek błędu personelu Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki (GCZDiM), został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół.

Sytuacja jest wyjątkowa

Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że chłopiec ma otrzymać 700 tys. zł zadośćuczynienia, 130 tys. zł odszkodowania i ponad 3 tys. zł comiesięcznej renty.
O wyroku w tej sprawie poinformowała PAP matka chłopca. Według reprezentującej Piotrusia mec. Jolanty Budzowskiej, to prawdopodobnie najwyższa kwota, jaką zasądziły polskie sądy za błąd lekarski.
Mec. Budzowska podkreśla, że sytuacja Piotrusia jest wyjątkowa; jeżeli nie pojawią się całkowicie nowe metody leczenia, nie ma on praktycznie szans na powrót do zdrowia.
Do tragedii doszło w 2002 r. Chłopiec był operowany w związku z nieprawidłowym umiejscowieniem pęcherza moczowego.
Po operacji dziecko przewieziono na oddział intensywnej terapii. W wyniku pomyłki personelu do cewnika podłączono niewłaściwą kroplówkę i do kręgosłupa chłopca wtłoczono ok. 1,5 litra płynu.
Dziecko zostało sparaliżowane od odcinka piersiowego w dół.
Jeżeli wyrok się uprawomocni, zasądzone pieniądze będzie wypłacać GCZDiM i ubezpieczyciel tego szpitala.
Jego dyrekcja nie zdecydowała jeszcze, czy odwoła się od wyroku. Prawomocnie zakończyła się natomiast sprawa karna, w której za spowodowanie kalectwa Piotrusia odpowiadała lekarka i pielęgniarka z GCZDiM.

Wyroki w zawieszeniu

Lekarkę Aleksandrę L., która pełniła dyżur na oddziale, sąd skazał na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, zakazał jej też wykonywania zawodu przez dwa lata. Zobowiązana ponadto została do wpłaty tysiąca złotych na rzecz jednego ze szpitali.
Pielęgniarkę Emilia R. skazano na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i zakaz wykonywania zawodu przez 2 lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH