IX Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Do Katowic zjechało ok. 3,5 tysiąca lekarzy - specjalistów z dziedziny kardiologii, internistów, lekarzy rodzinnych oraz około tysiąca przedstawicieli fim produkujących farmaceutyki i sprzęt medyczny. IX Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (22-24 września) już przeszedł do historii, ale ze względu na towarzyszący mu organizacyjny rozmach zapewne długo będzie wspominany przez uczestników.
W programie Kongresu znalazło się 107 sesji: dyskusje okrągłego stołu, spotkania warsztatowe, sesje typu pro-kontra, sesje referatowe i plakatowe, satelitarne oraz debaty.
"Kardiologiczny szczyt" był także świetną okazją do prezentacji statystyk i porównań dotyczących leczenia schorzeń układu krążenia (kilka z nich publikujemy poniżej).

IMPREZA FLAGOWA

- Ten Kongres, to nasz flagowy okręt wśród konferencji i spotkań organizowanych przez Towarzystwo w tym roku - mówił o randze wydarzenia profesor Adam Torbicki, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kongres zorganizowany został w oparciu o kadrę i zaplecze naukowe Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii i Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Do poprowadzenia wykładów zaproszono 125 osób, w tym najwybitniejszych polskich kardiologów i kardiochirurgów. Na Kongresie pojawiły się też zagraniczne sławy.
Ze szczególnymi honorami podejmowany był były prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) Jean Pierre Bassand oraz prezydent elekt - Kim Fox, który obejmie tę funkcję po zakończeniu kadencji obecnego prezydenta ESC, Michała Tendery.

STENTY NA ŻYWO

Dla podniesienia walorów dydaktycznych Kongresu, w jego trakcie przeprowadzone zostały transmisje na żywo z zabiegów implantacji stentów. Wybitni specjaliści dyskutowali m.in. o tym, których pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca kierować do zabiegu koronoplastyki, a u których lepiej przeprowadzić operację pomostowania tętnic i na ile obiecujące są wyniki rekonstrukcji lewej komory serca.
Nowością Kongresu było zorganizowanie otwartej sesji dla publiczności. Profesor Zdzisława Kornacewicz-Jach mówiła, jak na nasze serca wpływa seks. - Jest on absolutnie dozwolony u chorych kardiologicznie, tylko wymaga rozsądku - zapewniała pani profesor.
Kardiologom udało się ściągnąć tłumy na "Piknik dla serca", podczas którego lekarze specjaliści udzielali konsultacji w zakresie kardiologii, angiologii, reumatologii, neurologii i diabetologii.

ODŁÓŻ CHIPSY...

- W porównaniu ze średnią Unii Europejskiej w Polsce na choroby układu krążenia umiera prawie dwa razy więcej osób w tym samym wieku. Wiele zależy od profilaktyki.
Taki piknik to najlepszy sposób, żeby dotrzeć do ludzi, przyzwyczajonych do wypoczywania z chipsami przed telewizorem - mówił dziennikarzom przewodniczący komitetu organizacyjnego Kongresu, doc. Paweł Buszman.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH