Rekomendacje dla laboratoriów

W lipcu mają być gotowe zasady postępowania z materiałem biologicznym w laboratoriach IVF. Pracuje nad nimi grono ekspertów, którzy zgodnie podkreślają, że bezpieczeństwu pacjenta służy nie tylko stosowanie spójnych standardów, ale również efektywne ich monitorowanie.

Do grupy, którą powołano w celu opracowania dokumentu, należą przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

- Nadrzędnym celem jest edukacja oraz podnoszenie standardów leczenia niepłodności w Polsce. Przystąpiliśmy do pracy nad rekomendacjami, mając na uwadze, jak ważne dla bezpieczeństwa pacjentów jest nie tylko stosowanie spójnych standardów, ale również efektywne ich monitorowanie - podkreśla prof. Sławomir Wołczyński, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka.

Standardy szyte na miarę

Dr Katarzyna Kozioł, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, zapewnia, że eksperci dokładają starań, aby opracowywane rekomendacje stanowiły zbiór wytycznych możliwych do implementacji w każdym ośrodku medycyny rozrodu w Polsce.

- Oznacza to, że nie tylko musimy mieć na uwadze technologie wykorzystywane w poszczególnych laboratoriach, ale także obrać odpowiedni stopień szczegółowości naszych wskazań. Chcemy bowiem, żeby były one precyzyjne, ale jednocześnie na tyle uniwersalne, aby mogły być szeroko implementowane - zwraca uwagę w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Kozioł.

Jak deklaruje, eksperci skupią się na opracowaniu spójnych standardów jakości procedur w laboratoriach IVF. Chodzi o to, by ich realizacja pozwalała na spójność wszystkich procesów i aby były one w pełni kontrolowane.

- Ważne jest zachowanie umiaru. Zbyt dużo procedur paraliżuje system. Staramy się, aby ich liczba była odpowiednia i w pełni użyteczna. Już w tej chwili funkcjonują standardy leczenia niepłodności w Polsce opracowane i obecnie aktualizowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. Procedury zapewniające jakość w laboratoriach przeprowadzających zapłodnienie pozaustrojowe to kolejny krok w kierunku dążenia do zapewnienia wysokich standardów leczenia niepłodności w Polsce - wyjaśnia dr Katarzyna Kozioł.

Wspólne stanowisko

przygotowane przez grupę ekspertów w składzie: prof. Robert Spaczyński (przewodniczący), prof. Waldemar Kuczyński, prof. Rafał Kurzawa, prof. Sławomir Wołczyński, dr Katarzyna Kozioł, dr Anna Janicka - będzie materiałem informacyjno-edukacyjnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH