Rekomendacja już jest, ale...

We wrześniu 2010 roku grupa ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego zajęła stanowisko w sprawie programu terapeutycznego leczenia omalizumabem ciężkiej astmy alergicznej.

Mimo pozytywnej rekomendacji dla leku wydanej przez Radę Konsultacyjną AOTM w lutym 2009 roku, do tej pory nie powstał program terapeutyczny. Brakuje tylko decyzji ministra zdrowia.

Resort informuje, że nie zostały jeszcze ocenione zapisy programu terapeutycznego określające zakres świadczenia gwarantowanego.

- Ministerstwo Zdrowia w ścisłej współpracy z krajowym konsultantem w dziedzinie alergologii prof. Jerzym Kraszewskim, pracuje nad opracowaniem zapisów zdrowotnego programu terapeutycznego - zapewnia rzecznik ministerstwa Piotr Olechno.

Obecnie lek jest podawany 48 pacjentom jako terapia niestandardowa w ramach lecznictwa zamkniętego.

To wiąże się z niedogodnościami jak przy każdej terapii ponadstandardowej - finansowaniem leczenia z ogólnego budżetu szpitala oraz koniecznością składania wniosków do NFZ. Dodatkowo eksperci oceniają, że gdyby powstał program lekowy, byłaby szansa na leczenie znacznie większej liczby wymagających leczenia chorych poprzez m.in. wynegocjowanie niższej ceny leku z producentem.

Eksperci ustalili, że - na podstawie danych z innych krajów, wyników badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce" oraz liczby chorych na ciężką astmę alergiczną (z poziomem IgE w surowicy w przedziale 30-1500 IU/ml) leczonych w poszczególnych ośrodkach w Polsce kwalifikujących do terapii omalizumabem - liczbę chorych kwalifikowanych do objęcia programem można oszacować na ok. 1000.

Gdzie leczyć

Zdaniem profesora Jerzego Kruszewskiego, krajowego konsultanta w dziedzinie alergologii, pacjenci powinni być leczeni w ośrodkach klinicznych obecnie zajmujących się prowadzeniem chorych na astmę ciężką, mających już doświadczenie w leczeniu omalizumabem oraz odpowiednie warunki do prowadzenia takiej terapii.

Oznacza to, że ośrodki powinny mieć dostęp do wszystkich badań koniecznych do kwalifikacji, jak również zapewniać bezpieczeństwo w sytuacji wystąpienia działań niepożądanych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH