Rejestry posłużą ocenie jakości leczenia

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 20 stycznia projekt założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Jak przekonują autorzy projektu, regulacja w znaczący sposób wpłynie na zachowanie i poprawę stanu zdrowia społeczeństwa.

Korzyści dla pacjentów mają obejmować m.in.: poprawę satysfakcji z uzyskiwanej opieki oraz poprawę jakości udzielanych świadczeń, jak również ograniczenie finansowych skutków choroby i niepełnosprawności, związane z ograniczeniem występowania zdarzeń niepożądanych.

Nowoczesna opieka

zdrowotna - tłumaczą autorzy założeń - powinna być tak zorganizowana, "aby zasoby kadrowe, infrastrukturalne i finansowe w najbardziej efektywny sposób zaspokajały medyczne potrzeby społeczeństwa zarówno w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki, diagnostyki i leczenia, jak i rehabilitacji, przy zapewnieniu bezpieczeństwa opieki, racjonalizacji wykorzystania zasobów materialnych i finansowych, gwarantowały spełnienie oczekiwań społecznych".

W ich opinii optymalizacja procesów medycznych wymaga systemowego podejścia do zagadnienia jakości. Odpowiednio zorganizowane zarządzanie jakością, działające zarówno na poziomie poszczególnych jednostek ochrony zdrowia (wewnętrzne systemy zarządzania jakością), jak i na poziomie systemowym (zewnętrzne systemy zarządzania jakością) stymuluje poprawę funkcjonowania systemu, a w konsekwencji wpływa na wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego i satysfakcji społecznej.

Z kolei resort zdrowia opublikował 30 stycznia informację dotyczącą projektu założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta.

Według zasad prowadzenia dobrej praktyki

Ministerstwo poinformowało, że projekt założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta przewiduje między innymi:

Tworzenie i prowadzenie rejestrów medycznych

Utworzenie Agencji do spraw Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjenta, k tóra powstanie na bazie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

- Rejestry medyczne będą tworzone według zasad prowadzenia dobrej praktyki, w celu monitorowania jakości realizowanych świadczeń oraz stymulowania do jej poprawy. Umożliwią one wyliczanie klinicznych wskaźników jakości w odniesieniu do podmiotów sprawujących opiekę zdrowotną. Przewidujemy, że rocznie będzie powstawało około pięciu takich rejestrów (w pierwszych latach: 2-4). Docelowo ma ich być 60-80 - podaje MZ.

Rejestry umożliwią:

Ocenę jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez poszczególne podmioty w warunkach rzeczywistych

Ocenę sposobów postępowania/technologii medycznych/produktów leczniczych/wyrobów medycznych w warunkach rzeczywistych

Poprawę bezpieczeństwa i skuteczności opieki sprawowanej nad pacjentami.

Rejestry medyczne będą obejmowały pacjentów:

Z określonym rozpoznaniem, stanem chorobowym

Poddawanych określonej terapii, określonemu postępowaniu - np. rejestr zabiegów lub operacji

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH