Rehabilitacja od serca

- Prowadzenie rehabilitacji kardiologicznej w warunkach uzdrowiskowych jest niebagatelną wartością dodaną całego procesu leczenia pacjentów m.in. po incydentach wieńcowych czy zawałach - przyznaje dr Dariusz Luboń, wiceprezes zarządu i dyrektor medyczny Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego "Ustroń" S.A.

Multimedia

Oczywiście śledzimy wszelkie rozporządzenia lub propozycje resortu zdrowia dotycząceprzyszłości lecznictwa uzdrowiskowego oraz sanatoryjnego, w tym finansowania tego rodzaju świadczeń. Zdajemy sobie sprawę, iż w środowisku medycznym do lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego często podchodzi się z rezerwą.

Jednak przyszłością dla naszego uzdrowiska jest przede wszystkim medycyna w zakresie rehabilitacji - a nie wellness i SPA - zastrzega dr Dariusz Luboń.

Kierunek wyznaczony

- Rehabilitacja kardiologiczna jest elementem naszej całościowej opieki nad pacjentem - począwszy od poradni, poprzez diagnozowanie i leczenie w ramach procedur interwencyjnych lub kardiochirurgicznych po właśnie rehabilitację. Praktycznie każdy pacjent po ostrym zespole wieńcowym powinien być nadal leczony rehabilitacyjnie - wyjaśnia dr Marek Król, wiceprezes zarządu American Heart of Poland S.A., ordynator I Oddziału Kardiologiczno-Angiologicznego AHP w Ustroniu.

Oprócz kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, rehabilitacja kardiologiczna jest częścią aktywności American Heart of Poland, która na pewno będzie rozwijana. Sprzyja temu m.in. znakomita baza uzdrowiskowa PU "Ustroń" S.A., należącego obecnie do grupy kapitałowej AHP.

Dr Marek Król wskazuje, iż rehabilitacja z jednej strony polega na usprawnianiu pacjenta, dawaniu mu poczucia bezpieczeństwa oraz uświadomieniu, jak ważny jest odpowiedni do jego stanu zdrowia tryb życia, m.in. dieta. Z drugiej strony, zawał ma swój emocjonalny, psychologiczny wymiar. Pacjent doznaje bowiem również urazu psychicznego; ogarnia go często poważny lęk i niepewność dotycząca jego przyszłości.

- To jest kolejny, bardzo ważny aspekt rehabilitacji kardiologicznej.

W jej ramach mieści się m.in. wdrażanie aktywności fizycznej, ale także edukacja i promocja zdrowia - w tym właściwych zachowań, nawyków żywieniowych, zerwanie z nałogiem palenia papierosów itd. - wylicza dr Król.

System korzysta

Nasi rozmówcy podkreślają, iż rehabilitacja kardiologiczna znacznie zmniejsza ryzyko powtórnych incydentów wieńcowych, zawałów, a więc także ponownych hospitalizacji oraz zabiegów. To wszystko - także z punktu widzenia całego systemu ochrony zdrowia - oznacza poważne oszczędności. Osoba po leczeniu kardiologicznym lub kardiochirurgicznym i dobrej rehabilitacji wraca nie tylko do zdrowia, ale i normalnego życia, w tym aktywności zawodowej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH