Regiony dały przykład centrali

O stanie realizacji kluczowych projektów teleinformatycznych w ochronie zdrowia, nowych projektach, narzędziach, potrzebach oraz doświadczeniach wynikających z wdrożeń dyskutowali podczas XII Forum Rynku Zdrowia uczestnicy sesji "Oblicza e-zdrowia. Technologie teleinformacyjne".

Naszym głównym zadaniem jest dostosowanie przepisów do nowej koncepcji związanej z platformą P1 - powiedziała Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Projekt P1 - realizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) - jest największym tego typu przedsięwzięciem wdrażanym obecnie w Europie. Jego elementami są m.in.: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-recepta, e-skierowanie, także portal informacyjny e-zdrowie.

Głównym celem projektu jest budowa elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia, czyli umożliwienie organom administracji publicznej, lecznicom, aptekom i praktykom lekarskim, jak również pacjentom, gromadzenia, analizy i udostępniania informacji o zdarzeniach medycznych.

Po objęciu kierownictwa resor tu zdrowia Konstant y Radziwiłł poinformował, że opóźnienia w realizacji tego projektu są tak duże, że dokończenie go w planowanym zakresie jest praktycznie niemożliwe.

Kluczowa decyzja tuż-tuż

- Cały czas czekamy na ostateczną decyzję Komisji Europejskiej i zgodę na kontynuację projektu w nowej formule, ponieważ to w oczywisty sposób będzie determinowało chociażby harmonogram wdrożenia poszczególnych funkcjonalności, jak e-recepta, e-skierowanie czy generalnie wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej - podkreśliła dyrektor Kister.

Co ważne, poinformowała, że resort spodziewa się decyzji Komisji w najbliższych dniach. Wyjaśniała, że kolejną ważną zmianą będzie "poszerzenie zakresu ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia w taki sposób, żeby te przepisy widziały wymiar regionalny". Resort dużo mocniej chce eksponować platformy regionalne, ich współpracę zarówno z platformą P1, jak i systemami lokalnymi.

- Jesteśmy cały czas w blokach startowych, jeżeli chodzi o platformę P1, dokumentacja dotycząca wyboru wykonawcy jest przygotowana i są konkretne założenia kontynuacji tej ważnej inwestycji - zaznaczała Agnieszka Kister.

Co i kiedy?

Czy zmiany dotyczyć będą przewidzianych funkcjonalności systemu i terminów ich wdrażania? Jak to będzie konkretnie wyglądało, wyjaśniał Wojciech Górnik, zastępca dyrektora ds. informacji i współpracy z regionami w CSIOZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH