Refundacja kolejnych leków poprawi sytuację pacjentów z SM

Rozszerzenie palety leków stosowanych w pierwszej linii leczenia chorych na stwardnienie rozsiane (SM) o dwa kolejne terapeutyki daje lekarzom realną szansę na zindywidualizowanie leczenia pacjentów z SM, a tym samym - na poprawę odległych wyników leczenia - wyjaśnia prof. KONRAD REJDAK, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Rynek Zdrowia: - Z dniem 1 lipca br. pacjenci chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) otrzymali w ramach programu lekowego I linii dwa nowe leki: Tecfiderę (dimethylis fumaras) i Plegridy (peginterferonum beta-1a). Jak ta decyzja wpłynie na sytuację chorych na SM?

Prof. Konrad Rejdak: - Środowisko lekarzy neurologów z ogromną radością przyjęło wiadomość, że wreszcie na listy refundacyjne zostały wpisane nowe leki, jednak decyzja ta nie jest jednoznaczna z tym, że pacjenci niejako z automatu zostaną przestawieni na nowe terapeutyki.

Mamy tu do czynienia z 2 grupami chorych: osoby już leczone w programie dostępnymi lekami I linii oraz pacjenci nowo zdiagnozowani spełniający kryteria wejścia do programu. Dostęp do nowych leków ma odbywać się w ramach budżetów, jakimi dysponują ośrodki zajmujące się leczeniem chorych na SM. Oznacza to, że możliwe będzie przenoszenie pacjenta na różne typy terapii, jednak w ramach posiadanego budżetu na terapie I linii. To może stanowić pewne ograniczenie w dostępie chorych do nowych terapii.

Najpierw trzeba zrezygnować z jednego leku, aby móc wprowadzić pacjenta na drugi lek. Będziemy oczywiście obserwować sytuację pod kątem tego, jak się to odbywa. Należy też pamiętać, że cały czas diagnozowani są i kwalifikowani do leczenia nowi pacjenci, dlatego też może się okazać, że już wkrótce środki przewidziane na leczenie wyczerpią się, gdyż nakłady na leczenie pierwszoliniowe nie uległy podwyższeniu. Cały czas posługujemy się tą samą pulą, jaką mieliśmy dotychczas do dyspozycji.

- Tecfidera jest pierwszym preparatem dostępnym dla polskich pacjentów w formie doustnej. Do jakiej grupy chorych ten lek jest adresowany?

- Tecf idera jest lekiem, k tóry mieści się w ramach pierwszej grupy terapeutycznej i adresowany jest dla osób z wczesną fazą rzutowo-remisyjnego SM. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, wczesne zastosowanie terapii fumaranem dimetylu u chorych na SM wpływa na istotną redukcję progresji choroby i ograniczenie związanej z nią niepełnosprawności. Lek ten polecany jest też jako preparat z wyboru osobom, które źle reagują na dotychczasowe leczenie w postaci terapii iniekcyjnych i wymagają przełączenia na terapię doustną.

Część osób stosujących iniekcje ma np. odczyny alergiczne po zastrzykach, u niektórych dochodzi do objawów grypopodobnych, jeszcze u innych występują stany depresyjne. Te dolegliwości są wskazaniem do przejścia na lek alternatywny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH