Cechą charakterystyczną narządu słuchu człowieka jest możliwość odbierania bardzo szerokiej skali dźwięków. W przypadku uszkodzenia słuchu zdolność ta jest obniżona lub w ogóle nie istnieje. U osób z uszkodzonym słuchem poznanie otaczającej rzeczywistości ogranicza się do modalności wzrokowej, która czasem wspomagana jest zmysłem dotyku, węchu, wibracji, odczytywaniem mowy z ust.

Informacje dostarczone tą drogą są jednak uboższe, dlatego też wiele zależy od wczesnych doświadczeń dziecka. Uszkodzenia narządu słuchu bezpośrednio nie wpływają na zdolności intelektualną i psychiczną człowieka. Utrudnia jednak komunikowanie się z ludźmi słyszącymi.

Pobudzanie i uwrażliwianie słuchu

od najwcześniejszych lat życia daje dziecku z wadą słuchu szansę lepszego poznania i odzwierciedlania otaczającej go rzeczywistości. Wczesna diagnoza i wytyczenie odpowiedniej, indywidualnej ścieżki wychowania dziecka głuchego daje ogromne szanse na normalny rozwój i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Przesiewowe badania słuchu wykonywane tuż po narodzinach dziecka dają możliwość wczesnej interwencji i dalszych badań, szybkiego aparatowania lub implantowania, odpowiedniej rehabilitacji.

Pierwszy rok życia dziecka to najważniejszy czas dla jego rozwoju. Dlatego jak najwcześniejsze zaopatrzenie dziecka w sprzęt wspomagający słyszenie jest niezbędny.

Niezależnie od tego, czy dziecko jest kwalifikowane do używania aparatów słuchowych, czy wszczepienia implantu, musimy dać mu szansę na jak najlepszą i jak najwcześniejszą stymulację resztek słuchowych. Jest wiele metod wychowania słuchowego, które pozwalają już w wieku niemowlęcym nauczyć dziecko dostrzegać dźwięki i je rozumieć.

Aparaty słuchowe są przeważnie pierwszym urządzeniem wspomagającym słuch, jakie jest zalecane dziecku przez specjalistów. Są to urządzenia wysokiej klasy, a tym samym bardzo drogie. Każde dziecko ma inny niedosłuch i inne potrzeby. Indywidualne podejście do wyboru odpowiednich aparatów jest niezbędne.

Obecnie refundacja obejmuje aparaty słuchowe dla obu uszu. Od stycznia 2014 roku dla osób do 26. roku życia - w przypadkach niedosłuchów powyżej 31 dB HL - refundacja wynosi 2000 zł na jeden aparat słuchowy, czyli dla obu uszu 4000 zł oraz 60 zł na wkładkę uszną.

Każda osoba dorosła z niedosłuchem powyżej 41 dB HL ma możliwości otrzymania refundacji w wysokości 700 zł na jeden aparat słuchowy i 50 zł na wkładkę uszną. Łącznie na dwoje uszu to 1500 zł. Taka refundacja (w ramach NFZ - red.) przysługuje osobie do 26. roku życia raz na trzy lata, a pacjentowi w wieku powyżej 26 lat - raz na pięć lat. Tak dobry, jak na polskie warunki, system refundacyjny został wypracowany latami, przy udziale i konsultacjach Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH