Przygotowania do zmian funkcjonowania systemu ochrony zdrowia lub też, zgodnie z nową nomenklaturą, systemu służby zdrowia, nabierają tempa. Wydają się tak szybkie, że nie sposób zauważyć, iż szereg przygotowywanych przez ustawodawcę rozwiązań nie zawsze jest do końca wzajemnie spójnych.

W niektórych przypadkach można powiedzieć, że ewentualne efekty projektowanych działań będą ze sobą wzajemnie kolidować bądź też mogą być sprzeczne z oczekiwaniami.

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest zamiar zlikwidowania, i tak nigdy do końca nie wykrystalizowanego, systemu ubezpieczeniowo-składkowego finansującego świadczenia zdrowotne w Polsce. Od 2018 płatnikiem będzie budżet państwa. Nie jest to oczywiście rozwiązanie nieznane w innych, rozwiniętych krajach Europy. Tak system funkcjonuje np. we Włoszech czy krajach skandynawskich. W czym zatem należy upatrywać problemu?

Wydaje się, iż głównie w fakcie oddania politykom, kimkolwiek by oni nie byli, możliwości decydowania o kilkudziesięciu miliardach obecnie, a w przyszłości być może setkach miliardów złotych, przeznaczanych na zaspokojenie jednej z najważniejszych potrzeb każdego z nas, jaką jest zdrowie.

Główną zaletą dotychczasowego rozwiązania, przy wszystkich jego oczywistych niedoskonałościach, było oznaczenie środków na opiekę zdrowotną i brak możliwości ich politycznego zawłaszczania.

W tym kontekście, logiczne wydaje się pytanie - dlaczego w wymienionych wyżej państwach budżetowa dystrybucja środków finansowych nie budzi takich zastrzeżeń. Być może dlatego, że instytucje i procedury demokratyczne są tam zakorzenione głębiej i funkcjonują lepiej niż u nas, a z pewnością także dlatego, iż w systemach zdrowotnych jest tam zdecydowanie więcej pieniędzy.

Wystarczy powiedzieć, że kilka lat temu 10-milionowa Lombardia (włoski region administracyjny) dysponowała budżetem na świadczenia medyczne porównywalnym z 38-milionową Polską! Zaryzykuję tezę, że nas po prostu nie stać na przygotowywane rozwiązanie oraz ryzyko swobodnego dysponowania pieniędzmi na leczenie przez decydentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH