Maciej Nuckowski, menedżer ds. Kluczowych Klientów, specjalista ds. rynku farmaceutycznego IBM Polska

- Krajowy rynek dystrybucji leków jest wyjątkowy, ponieważ jest podzielony pomiędzy siedem największych firm. Ich infrastrukturę informatyczną tworzyli zatrudnieni specjaliści, jednak na przestrzeni lat zdążyła się na tyle skomplikować, że stała się nieczytelna dla kogoś z zewnątrz - tłumaczy Maciej Nuckowski, menedżer ds. Kluczowych Klientów, specjalista ds. rynku farmaceutycznego IBM Polska.
Rodzi to duże zagrożenie dla funkcjonowania przedsiębiorstw, których procesy muszą przebiegać bezawaryjnie.
W przypadku odejścia z firmy informatyka z wieloletnim doświadczeniem, hurtownia farmaceutyczna staje się bezradna do czasu, aż nowo zatrudniony pracownik ogarnie złożoność jej systemów.
W większości branżowych firm dystrybucyjnych systemy IT są zbudowane z modułów systemów ERP, do których dołączono własne oprogramowanie lub dostarczone przez firmy zewnętrzne. Przykładem jest spółka ORFE, która posiada rozwiązania dostarczone przez Kamsof. Inne podmioty podjęły próby wdrożenia zintegrowanych systemów transakcyjnych.
Cała branża czeka obecnie na zakończenie wdrażania systemu SAP w Torfarmie, ponieważ aplikacje tego producenta zwykle funkcjonują w przedsiębiorstwach produkcyjnych i efekty całego projektu rodzą zainteresowanie.
Oprogramowanie dla hurtowni leków powinno spełniać kilka podstawowych zadań, m.in. rejestrować klientów zamawiających towar i śledzić przepływ każdej partii leków.
Istotne są też kwestie bezpieczeństwa i ciągłości działania. Wiele branżowych systemów spełnia te funkcje.
Sądzę, że dystrybutorzy leków będą musieli inwestować w kompleksowe narzędzia informatyczne, dedykowane dla tej konkretnej branży, w tym systemy SCM i technologie RFID. W Polsce inwestycje w IT ruszą, gdy zostanie zrealizowane pierwsze, referencyjne wdrożenie. Za nim pójdą inne hurtownie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH