Rozporządzenie mające zapobiec nielegalnej preskrypcji leków

W kwietniu br. mają zostać wprowadzone nowe druki recept. Będą dodatkowo zabezpieczone, aby zmniejszyć zjawisko ich fałszowania. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt rozporządzenia, które wprowadzi nowe druki recept. Obecnie jest ono w uzgodnieniach wewnątrzresortowych.
Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej w resorcie zdrowia, zakłada, że od 1 lipca nowe druki będą stanowić jedyny wzór recept, jakimi będą mogli posługiwać się lekarze przepisujący leki.
Nowe recepty będą posiadać dodatkowe zabezpieczenia, m.in. znak wodny.
Mają się na nich znajdować także niepowtarzalne numery charakterystyczne dla poszczególnych województw. To ma je lepiej chronić przed fałszowaniem.
Z danych NFZ wynika, że skala tego zjawiska jest nadal niepokojąca.
Tylko w III kwartale ubiegłego roku NFZ przeprowadził kontrole u 198 lekarzy, którzy łącznie przepisali leki na kwotę ponad 10 mln zł. Fundusz zakwestionował zasadność przepisanych leków na kwotę 1,36 mln zł (czyli 13,5%). Najwięcej źle wypisanych recept było w województwie mazowieckim i małopolskim.
- Skala zjawiska fałszowania recept została w pewien sposób ograniczona poprzez wprowadzenie obowiązku umieszczania na drukach recept numerów PESEL pacjentów - mówi Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki w NFZ.
Jednak rozwiązaniem, które wyeliminuje recepty - fałszywki, będzie dopiero powszechne wprowadzenie systemu elektronicznych recept. Może to jednak nastąpić dopiero za kilka lat.
- Już w tym roku chcemy stopniowo udostępniać aptekom, poprzez sieć informatyczną, numery recept wydanych lekarzom przez NFZ i tych już zrealizowanych - dodaje Andrzej Strug.
Dzięki temu apteki będą mogły na bieżąco dokonywać weryfikacji, czy recepta o konkretnym numerze, z którą przychodzi pacjent, została faktycznie wydana przez NFZ i czy nie została już zarejestrowana w systemie jako zrealizowana.
W związku z wprowadzeniem nowych druków recept zmieni się również sposób zaopatrywania się w nie przez lekarzy.
Obecnie mogą oni sami je drukować w internecie. Od lipca ponownie ich dystrybutorem będzie Fundusz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH