Od 1 lipca br. lekarze prowadzą protest przeciwko karom za błędne wypisywanie recept na leki refundowane. O przystąpieniu do protestu poinformowali przedstawiciele organizacji lekarskich podczas konferencji prasowej 30 czerwca.

Już po ogłoszeniu decyzji o proteście, NFZ opublikował oczekiwane zarządzenie ws. wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych. Kary umowne, wbrew postulatom lekarzy, zostały utrzymane.

Lekarze mają prowadzić swój protest na pięć sposobów.

Podstawową formą jest wypisywanie leków zgodnie z "najlepszą wiedzą medyczną lekarzy" na drukach opracowanych przez Naczelną Izbę Lekarską. Zapowiedziano także powrót do pieczątek "Refundacja leku do decyzji NFZ". Kolejną formą ma być używanie, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, międzynarodowych nazw leków - zgodnie z przepisami ustawy. Dodatkowo lekarze mają przepisywać leki spoza listy refundacyjnej oraz nie wpisywać kodów NFZ na normalnych wzorach recept.

Według przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, rząd, tworząc zapisy refundacyjne, działa na szkodę nie tylko lekarzy, ale również pacjentów.

Krzysztof Bukiel podkreśla, że system ten ma na celu zastraszanie lekarzy oraz zmniejszenie dostępu pacjentów do leków refundowanych. Zaznaczył, że środowisko nie wyraża zgody na dalsze funkcjonowanie takich zapisów.

Bukiel powiedział także, że lekarze nie popierają oszustw w swoim środowisku, jednak obecne prawo nie zwalcza tej patologii, a nakłada sankcje na tych, którzy działają uczciwie.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł przypomniał, że w tej sprawie środowisko skierowało list do NFZ. Zawarta była w nim prośba o wyjaśnienie całej sytuacji i zmiany w treści umów.

Lekarze sprzeciwiają się karze umownej w wysokości 200 zł za wszelkie najdrobniejsze błędy na recepcie na lek refundowany. Druga kwestia to umożliwienie podpisywania aneksów do umów dotyczących recept refundowanych przez lekarzy, którzy nie zgodzili się na wcześniejsze umowy, mówiące o karach za błędy w receptach. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH