Dysproporcje w zarobkach ratowników medycznych to "zasługa" ustawowego algorytmu

Dodatkowe 130 mln zł, przeznaczone m.in. na podwyżki dla ratowników medycznych, mimo pewnych perturbacji, trafi w końcu do wojewodów, którzy przekażą je poszczególnym placówkom. Niestety, prace nad projektem nowelizacji Ustawy o ratownictwie medycznym, który miał być przedstawiony do końca września br., rozpoczęto od nowa, a to właśnie m.in. dotychczasowa ustawa spowodowała dysproporcje w zarobkach tej grupy pracowników medycznych.
- Każde z województw dostanie ok. 10 mln zł na ratownictwo medyczne. Oczywiście, większe województwa otrzymają większą sumę od województw mniejszych. Trudno porównywać np. woj. opolskie i mazowieckie. O tym, ile z tych środków zostanie przeznaczonych na podwyżki dla ratowników, zdecydują dyrektorzy placówek i organizacje związkowe - mówił nam 23 września, po spotkaniu z minister zdrowia Ewą Kopacz, Jacek Szarek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność".

Dialog już jest

Ratownicy, jak wyliczyli związkowcy, maksymalnie mogą liczyć na 60% podwyżki. Związki zawodowe spotkały się z kierownictwem resortu, ponieważ nastąpiły problemy przy podziale środków na poszczególne województwa. Po tym, jak Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zatwierdziła przyznanie dodatkowych pieniędzy na ratownictwo medyczne, wojewodowie skorygowali w górę wysokość środków, jakie potrzebne są na ich terenie.
Szef ratowniczej "S" uważa, że powodem takiej sytuacji mógł być zagmatwany system kompetencyjno-własnościowy dotyczący ratownictwa medycznego.
- W województwie za zapewnienie usług ratownictwa medycznego odpowiada wojewoda, natomiast organem założycielskim jest np. burmistrz czy Urząd Marszałkowski. Jednostki o swoich problemach finansowych informują organy założycielskie. Być może nie nastąpiła poprawna komunikacja pomiędzy organami założycielskimi a wojewodami i stąd te korekty co do potrzeb finansowych - docieka przewodniczący Szarek.
Na spotkaniu związkowcy rozmawiali z kierownictwem resortu również o nowelizacji Ustawy o ratownictwie medycznym. Minister Ewa Kopacz obiecywała w sierpniu przedstawienie projektu nowelizacji do końca września. Niestety, prawdopodobnie nie będzie mogła dotrzymać słowa, ponieważ zespół pracujący nad nowelizacją został poszerzony m.in. o Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego i musiał zacząć pracę od nowa. Przypomnijmy, że w sierpniu ZZPRM groził protestem z powodu braku dialogu z resortem zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH