Lekceważenie problemów psychicznych to cierpienia chorych i dodatkowe koszty związane np. z ich niesamodzielnością czy brakiem zatrudnienia

Leku idealnego na schizofrenię nie ma, ponieważ ciągle nie jest znana przyczyna tej choroby, trudno zatem mówić o jej wyleczeniu. - Dzięki nowej liście leków refundowanych, która poszerzyła dostęp do nowoczesnych terapii, nie jesteśmy bezradni w walce z tą chorobą - zapewnia jednak profesor Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii.
- Projekt Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, z którym zapoznał się już rząd, uwzględnia m.in. konieczność szerokiego dostępu chorych do nowych form leczenia i jest dostosowany do potrzeb pacjentów. Nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, co dalej z realizacją tego programu? - dodaje prof. Jarema.

Ustawa gwarantuje

To, że w psychiatrycznej opiece zdrowotnej zaczęły się pozytywne zmiany, czego dowodem m.in. nowa lista leków refundowanych, jest wielkim powodem do satysfakcji, której nie ukrywają specjaliści: - Całe środowisko psychiatrów z dużym zadowoleniem przyjęło ten krok, który umożliwia Polakom chorym na schizofrenię dostęp do nowoczesnego leczenia - mówi prof. Marek Jarema. - Na liście znalazło się sześć nowoczesnych leków psychiatrycznych. Cieszą się także pacjenci, którzy często niechętnie przyjmują leki psychotropowe. Natomiast leki nowoczesne są chętniej przez chorych przyjmowane, m.in. dlatego, że mają mniej efektów ubocznych. Usuwają poważne objawy tej choroby, takie jak omamy, urojenia czy apatia.
- Prawo obywatela do nowoczesnych leków gwarantuje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego - zaznacza profesor Małgorzata Rzewuska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - Wydatki na te leki nie są aż tak duże, jeśli porównamy je z kosztami, często zbędnej, hospitalizacji. Dzięki tym lekom można zredukować całkowite koszty terapii i utrzymania chorego, co opłaca się całemu społeczeństwu, czego dowodzą analizy farmakologiczne - podkreśla prof. Rzewuska.

Dostosować do potrzeb

"Schizofrenia. Jej przyczyny i leczenie dostosowane do potrzeb". Tak brzmi tytuł książki autorstwa Yrjö O. Alanena, który propaguje pogląd, że każdy pacjent jest leczony i otrzymuje pomoc stosownie do jego i rodzinnych potrzeb. Model ten, upowszechniony w Finlandii, zyskał szeroki międzynarodowy rozgłos.
Alanen nigdy nie uległ trwającym od ponad 40 lat w psychiatrii "sporom ideologicznym" pomiędzy biologicznie i humanistycznie nastawionymi badaczami. Według niego, brak punktów wyjścia do integracji wzajemnie sprzecznych teorii schizofrenii hamuje postęp w leczeniu tej choroby. Książka autorstwa Alanena pokazuje zintegrowany obraz rozwoju schizofrenii - systemowe podejście obejmujące biopsychospołeczną grę: od genetyki do czynników środowiskowych. Tak powstało również wspomniane "leczenie dostosowane do potrzeb".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH