Polscy producenci łączą siły. Chcą stworzyć wspólną strategię wytwarzania nie tylko leków generycznych, ale także innowacyjnych.

Trzy Polfy będą wspólnie uczestniczyć w produkcji leków generycznych.
Rozpatrywanych jest ok. 100 projektów, których ochrona patentowa wygaśnie do 2013 roku. Uruchomienie wytwarzania tak dużego asortymentu generyków daje ogromne możliwości do prowadzenia rozwoju własnych substancji leczniczych - twierdzą sygnatariusze zawartego w lutym br. porozumienia.
- Polfy asortymentowo nie wchodzą sobie w drogę, więc nie ma konfliktu interesów - tak Dariusz Sobczak, prezes Polfy Tarchomin, skomentował podpisanie listu intencyjnego o współpracy zakładów tworzących Polski Holding Farmaceutyczny (PHF) z Instytutem Farmaceutycznym.

Wspierać badania

- Produkcja leków powinna opierać się na własnych syntezach - uważa Wiesław Szelejewski, dyrektor Instytutu Farmaceutycznego. - Teraz głównymi ich dostawcami są kraje azjatyckie: Indie i Chiny. Na szczęście polityka wspólnotowa Unii dąży w kierunku wspierania badań, a nie importu produktów leczniczych z Azji.
Na to także liczą sygnatariusze listu.
Jak deklaruje Małgorzata Sadzińska, prezes Polfy Pabianice, spółka wytwarza zaledwie 15% leków w oparciu o własną syntezę.
Umowa daje również szansę na wdrożenie kilku nowych leków generycznych i rozwój produkcji biotechnologicznych.
IF zapowiada zakup licencji i inwestycje pozwalające wytwarzać 10-15 czołowych produktów.
- W perspektywie 10 lat rozwój produkcji biotechnologicznych z obecnych 10% wzrośnie do 30% - ocenia Szelejewski, zwracając jednocześnie uwagę na obserwowany w ostatnim czasie rozwój produkcji insuliny w Polsce.
Spółki planują też strategię wytwarzania leków innowacyjnych, czym w największym stopniu jest zainteresowana warszawska Polfa.
- Firmy innowacyjne na świecie sięgają po firmy generyczne, a firmy generyczne zaczynają sięgać po firmy innowacyjne. My sięgamy po Instytut Farmaceutyczny, by móc produkować leki innowacyjne - tłumaczy prezes stołecznej Polfy Krzysztof Tronczyński. Tym bardziej że spółka ta wraz z IF, na zlecenie amerykańskiego koncernu, pracuje nad substancją aktywną oraz produkcją własnych nowoczesnych kropli do oczu. Inny z leków oryginalnych - o działaniu antydepresyjnym - jest już w drugiej fazie badań klinicznych i ma szansę w ciągu 5 lat na rejestrację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH