Ratunek w wielkim mieście

Finansowanie SOR-ów, czyli kontraktowanie z przeszkodami

W połowie stycznia br. kontraktów z NFZ nie miały jeszcze szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) w kilku dużych miastach, m.in. w poznańskim Szpitalu Wojewódzkim, Szpitalu Specjalistycznym Św. Wojciecha w Gdańsku oraz Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

Dyrektorzy tych lecznic podkreślają, że niedoinwestowane SOR-y generują kilkumilionowe nadwykonania. Uważają, że stawki proponowane przez Fundusz nie odzwierciedlają rzeczywistych potrzeb i zagrażają bezpieczeństwu finansowemu szpitala.

Bydgoszcz i Poznań

Kontraktu na szpitalny oddział ratunkowy nie ma też Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. NFZ nie przychylił się do wniosku o zwiększenie kwoty na finansowanie Kliniki Medycyny Ratunkowej.

- Środki, które Fundusz zamierza przyznać szpitalowi na 2011 r., wystarczą na pokrycie połowy kosztów, co w przypadku oddziału ratującego życie, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia limitów, jest nie do przyjęcia - mówiła Rynkowi Zdrowia Marta Laska, rzecznik lecznicy.

Nowy konkurs na ratownictwo medyczne ogłosił Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ. Fundusz ma nadzieję, że przystąpi do niego Szpital Wojewódzki w Poznaniu. W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Jacek Łukomski, dyrektor szpitala, podkreślał, że sytuacja poznańskiej lecznicy jest o tyle specyficzna, że w połowie września 2010 r. zlikwidowano szpitalny oddział ratunkowy w Szpitalu MSWiA w Poznaniu.

W efekcie liczba przyjęć na SOR w Szpitalu Wojewódzkim zwiększyła się o 30%, do 60 tys. pacjentów. Według dyrektora Łukomskiego, liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

- Jeśli nie osiągnę porozumienia z Funduszem, mój kontrakt wygaśnie 28 lutego 2011 r., więc od 1 marca będę rozliczać każdego pacjenta indywidualnie, a jeśli Fundusz nie będzie chciał zapłacić, sprawę skieruję do sądu - zapowiada szef Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Gdańsk

Krystyna Grzenia, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie, była zaskoczona tym, że NFZ zaproponował lecznicy o około 20% niższą stawkę na SOR niż ubiegłoroczna, podczas gdy oddział już dzisiaj jest deficytowy. Według niej, nie wzięto pod uwagę faktu, że oddział ratunkowy zastał gruntownie zmodernizowany.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH