Raporty i statystyki, które niepokoją

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) należą, obok antybiotyków, do najczęściej stosowanych leków. Pomimo faktu, że zalecenia dotyczące skutecznego zwalczania bólu powinny być znane polskim lekarzom, nadal obserwuje się sytuację, kiedy pacjent, przyjmując analgetyki, nie osiąga zadowalającego poziomu kontroli bólu, natomiast nierzadko pojawiają się objawy niepożądane stosowanej terapii.

Sytuację komplikuje fakt, że Polacy lubią się leczyć i często próbują sobie sami radzić z dolegliwościami, m.in. z bólem, co przy braku wiedzy na temat patomechanizmów jego powstawania, jak i zasad wyboru leków przeciwbólowych, może się skończyć tak jak mawiali starożytni - pomóc nie musi, zaszkodzić może.

Co dziesiąty czyta ulotkę

Do działających w Polsce Ośrodków Monitorowania Niepożądanych Działań Leków każdego roku trafiają raporty o zgonach pacjentów będących konsekwencją niepożądanego działania leków przeciwbólowych i to zarówno NLPZ, jak i paracetamolu, który jest stosunkowo bezpiecznym analgetykiem, jednak w momencie gdy jest dostępny pod różnymi nazwami handlowymi, nietrudno o przypadkowe przedawkowanie.

Nie bez znaczenia jest fakt, że specyfika polska pokazuje, że leki przeciwbólowe dostępne bez recepty wcale nie są nabywane wyłącznie w aptekach, ale również w sklepach, kioskach czy na stacjach benzynowych, gdzie trudno wymagać, aby dostępna była informacja na temat ich racjonalnego i bezpiecznego stosowania. Cały czas liczymy, że pacjent przeczyta ulotkę załączoną do leku, jednak nadzieja ta jest płonna, gdyż tylko około 10% pacjentów czyta ulotki załączone do leku, a to właśnie w nich znajdują się zasady skutecznego i bezpiecznego użycia leku.

Nie można także przejść do porządku nad faktem, że wybór leku przeciwbólowego przez pacjenta jest zwykle przypadkowy i rzadko podyktowany skutecznością oraz bezpieczeństwem, natomiast najczęściej kreuje go reklama. Co więcej, nierzadko wybór leku nie jest adekwatny do patomechanizmu powstawania bólu, co może czynić taką terapię z góry nieskuteczną.

W praktyce, jeżeli chodzi o niepożądane działania NLPZ, to najczęściej mamy do czynienia z ryzykiem zaostrzenia objawów niewydolności serca, która może wystąpić aż w 22 przypadkach na 100 000 leczonych.

Kolejnym powikłaniem, które jest konsekwencją mechanizmu działania NLPZ, jest uszkodzenie górnego odcinka przewodu pokarmowego - występuje w 18 przypadkach na 100 000 leczonych NLPZ, z kolei neurotoksyczność występuje z częstością 10 przypadków na 100 000 pacjentów przyjmujących te leki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH