"Wirusowe zapalenie wątroby typu C - skutki choroby w Europie" - to raport opracowany przez zespół naukowców prowadzony przez prof. Uwe Siebert

Opracowanie obejmuje dane z 22 państw Europy (w tym Polski). Wybrane wnioski z tego raportu:

  • W Europie dostępne dane o zapadalności na HCV (liczba osób dotkniętych chorobą w całej populacji kontynentu) mówią o 7,3-8,8 mln chorych.
  • Wysoka zapadalność (>1,2% populacji) notowana jest głównie na południu i wschodzie Europy, niższe statystyki (<=0,1%) występują w części północnej.
    Jednak analiza tego raportu ujawnia, że nie można uznać danych populacyjnych dla Europy za pewne. Statystyki prowadzone przez WHO często różnią się od krajowych i innych.
  • Rocznie na choroby (głównie marskość i rak wątroby) związane z WZW typu C umiera 86 tys. osób w europejskiej części WHO. Jest to dwa razy więcej niż szacunkowe 35 953 zgonów z powodu HIV/AIDS.
  • WZW typu C jest główną przyczyną wykonywania transplantacji wątroby - występuje bowiem w 23% wszystkich przypadków w Europie. Dane wskazują, że zaczyna brakować dawców organów i sytuacja wymaga podjęcia zdecydowanych kroków prewencyjnych, np. zastosowania optymalnej terapii antywirusowej.
  • Wirus zapalenia wątroby typu C stał się jednym z głównych problemów zdrowotnych w skali europejskiej.
    Zastanawiający brak rzetelnych i wyczerpujących danych o chorobie sugeruje, że jeszcze nie rozpoznano kryzysu w skali Europy i poszczególnych krajów.

W celu zapobiegania skutkom zakażenia wirusem typu C kraje Europy powinny rozważyć następujące rozwiązania: 1. Koordynacja działań i wprowadzenie wspólnych standardów nadzoru narodowego w Europie w celu zdobycia lepszych danych badawczych. Dostępne dane dałyby podstawę dla działań rządowych i ochrony zdrowia publicznego adekwatnych do skali problemu oraz pozwoliłyby ocenić efektywność podjętych już środków.
2. W świetle potencjalnego wzrostu w kolejnych dwóch dekadach poważnych skutków chorobowych zakażenia HCV, np. prowadzących do transplantacji, potrzebne jest zdecydowane działanie, m.in.upowszechnienie badań, odpowiednia diagnostyka oraz wdrożenie właściwego postępowania leczniczego.
3. Różnice w danych o śmiertelności z powodu tej choroby i liczbie transplantacji w poszczególnych krajach wskazują na konieczność wyrównania szans zdrowotnych w Europie.
4. Po wdrożeniu dobrze skoordynowanych planów działań, kolejnym pilnym zagadnieniem jest podniesienie świadomości publicznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH