"Wirusowe zapalenie wątroby typu C - skutki choroby w Europie" - to raport opracowany przez zespół naukowców prowadzony przez prof. Uwe Siebert

Opracowanie obejmuje dane z 22 państw Europy (w tym Polski). Wybrane wnioski z tego raportu:

  • W Europie dostępne dane o zapadalności na HCV (liczba osób dotkniętych chorobą w całej populacji kontynentu) mówią o 7,3-8,8 mln chorych.
  • Wysoka zapadalność (>1,2% populacji) notowana jest głównie na południu i wschodzie Europy, niższe statystyki (<=0,1%) występują w części północnej.
    Jednak analiza tego raportu ujawnia, że nie można uznać danych populacyjnych dla Europy za pewne. Statystyki prowadzone przez WHO często różnią się od krajowych i innych.
  • Rocznie na choroby (głównie marskość i rak wątroby) związane z WZW typu C umiera 86 tys. osób w europejskiej części WHO. Jest to dwa razy więcej niż szacunkowe 35 953 zgonów z powodu HIV/AIDS.
  • WZW typu C jest główną przyczyną wykonywania transplantacji wątroby - występuje bowiem w 23% wszystkich przypadków w Europie. Dane wskazują, że zaczyna brakować dawców organów i sytuacja wymaga podjęcia zdecydowanych kroków prewencyjnych, np. zastosowania optymalnej terapii antywirusowej.
  • Wirus zapalenia wątroby typu C stał się jednym z głównych problemów zdrowotnych w skali europejskiej.
    Zastanawiający brak rzetelnych i wyczerpujących danych o chorobie sugeruje, że jeszcze nie rozpoznano kryzysu w skali Europy i poszczególnych krajów.

W celu zapobiegania skutkom zakażenia wirusem typu C kraje Europy powinny rozważyć następujące rozwiązania: 1. Koordynacja działań i wprowadzenie wspólnych standardów nadzoru narodowego w Europie w celu zdobycia lepszych danych badawczych. Dostępne dane dałyby podstawę dla działań rządowych i ochrony zdrowia publicznego adekwatnych do skali problemu oraz pozwoliłyby ocenić efektywność podjętych już środków.
2. W świetle potencjalnego wzrostu w kolejnych dwóch dekadach poważnych skutków chorobowych zakażenia HCV, np. prowadzących do transplantacji, potrzebne jest zdecydowane działanie, m.in.upowszechnienie badań, odpowiednia diagnostyka oraz wdrożenie właściwego postępowania leczniczego.
3. Różnice w danych o śmiertelności z powodu tej choroby i liczbie transplantacji w poszczególnych krajach wskazują na konieczność wyrównania szans zdrowotnych w Europie.
4. Po wdrożeniu dobrze skoordynowanych planów działań, kolejnym pilnym zagadnieniem jest podniesienie świadomości publicznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH