Brakuje rozwiązań, które uwzględniałyby specyficzny charakter szpitali klinicznych - stwierdza NIK w opublikowanym raporcie, odnosząc się także do działań Ministerstwa Zdrowia. Dlatego m.in. szpitale te generują blisko 1/3 zobowiązań wymagalnych wszystkich zakładów opieki zdrowotnej. Zadłużenie na koniec 2014 r. odnotowano w ponad połowie tego typu jednostek (28 z 41).

Nie ma przepisów określających rolę, jaką mają spełniać szpitale kliniczne w systemie ochrony zdrowia oraz adekwatnych zasad i źródeł ich finansowania - stwierdził NIK w raporcie pokontrolnym.

W dobrej sytuacji finansowej były zaledwie cztery szpitale spośród 12 skontrolowanych. NIK zauważa także, że na koniec 2014 r. 12 z tych jednostek, czyli niespełna 30%, generowało aż 96,5% zadłużenia wszystkich szpitali klinicznych (ponad 554 mln zł).

Jak podkreślają w raporcie kontrolerzy NIK, szpitale kliniczne - łącząc działalność leczniczą z dydaktyczną i naukową - pełnią istotną rolę w systemie ochrony zdrowia; wykonują ponad 25% usług medycznych w Polsce, w tym aż 75% usług wysokospecjalistycznych.

Nie ma ustawy

"Minister Zdrowia słabo wspiera szpitale kliniczne: nie zakończył np. prac nad opracowaniem mechanizmów funkcjonowania szpitali klinicznych, uwzględniających ich szczególną rolę w systemie ochrony zdrowia, wynikającą z prowadzenia, poza leczeniem pacjentów, również działalności dydaktycznej i naukowej" - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Mechanizmy określające funkcjonowanie szpitali klinicznych - o czym w Rynku Zdrowia pisaliśmy wielokrotnie - miały być zawarte w ustawie dotyczącej tychże szpitali. Prace nad takim projektem trwają od lat.

- Mimo że wszyscy zainteresowani wiedzą o ich szczególnej roli, dyskusja o potrzebie ustawy o szpitalach klinicznych trwa praktycznie od początku lat 90., a więc od czasu, gdy zaczęła się reforma systemu ochrony zdrowia. Efektów wciąż nie ma - mówił nam jeszcze w sierpniu 2014 r. dr Marian Przylepa, dyrektor SP Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, jednego z najlepiej zarządzanych w kraju.

Od tamtej pory nic się nie zmieniło. - Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi obecnie prac nad przedmiotowym projektem - przyznał rzecznik resortu Krzysztof Bąk, pytany przez nas w lipcu 2015 r. o losy projektu tej ustawy.

- W ubiegłym roku wznowiono rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w sprawie konieczności ustalenia odrębnych przepisów prawnych, stanowiących ramy funkcjonowania szpitali klinicznych - mówi nam z kolei prof. Janusz Moryś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM). I wyjaśnia: - KRAUM otrzymał odpowiedź, iż prace nad przedmiotowym aktem prawnym aktualnie nie są kontynuowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH