Raport o sytuacji polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową

Raport "Biała Księga - PBL" to pierwsze tak szczegółowe opracowanie, w którym przedstawiono najnowsze zasady diagnostyki i leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej oraz porównano sytuację polskich pacjentów cierpiących na tę chorobę z chorymi z innych krajów europejskich.

Średni odsetek 5-letnich przeżyć polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową niższy o ponad 18% niż średnia w Europie, ograniczona dostępność do nowoczesnego leczenia i diagnostyki oraz niewystarczająca liczba hematologów - to najważniejsze wnioski z raportu "Biała Księga - PBL".

Przypadkowe diagnozowanie

- Analiza w przystępny sposób wskazuje, jakie działania należy podjąć, aby zwiększyć efektywność leczenia polskich pacjentów z PBL - podkreśla we wstępie do raportu prof. Krzysztof Jamroziak z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

- Biała księga będzie dobrym narzędziem umożliwiającym poprawienie dostępności optymalnego leczenia dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową - wskazuje prof. Krzysztof Giannopoulos, k ierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Przewlekła białaczka limfocytowa jest jednym z najczęściej rozpoznawanych rodzajów białaczki u dorosłych - stanowi 25-30% wszystkich zachorowań tego typu. W Polsce choruje na nią blisko 17 tys. pacjentów, 2 razy częściej mężczyźni, głównie osoby starsze - powyżej 65. roku życia.

30% chorych w chwili rozpoznania nie odczuwa żadnych objawów, stąd PBL najczęściej diagnozowana jest przypadkowo, na podstawie nieprawidłowości w obrazie krwi.

Leczenie chorych z agresywną postacią PBL

Autorzy "Białej Księgi - PBL" podkreślają, że dziś największym wyzwaniem terapeutycznym w przewlekłej białaczce limfocytowej jest leczenie chorych z agresywną postacią PBL - z delecją krótkiego ramienia chromosomu 17p, z którą zmaga się 7% pacjentów. Oporność na leczenie, krótkie remisje choroby sprawiają, iż kluczowe w zatrzymaniu nowotworu jest natychmiastowe wdrożenie skutecznych terapii.

Jak wskazuje raport, jeszcze 4 lata temu chorzy na agresywną postać przewlekłej białaczki limfocytowej nie mieli szans na leczenie; dziś nowoczesnym standardem w leczeniu tej grupy chorych są drobnocząsteczkowe terapie celowane, przeciwciała monoklonalne. Niestety, wciąż nie są one dostępne dla polskich pacjentów.

Polska jest jedynym krajem środkowo-wschodniego regionu Europy, w którym brakuje refundacji innowacyjnych terapii dla chorych z tą agresywną odmianą PBL. Mimo podejmowanych starań, dotychczas żadna z trzech terapii: ibrutynib, obinutuzumab czy ofatumumab nie została sfinansowana ze środków publicznych.

Dostęp do badań cytogenetycznych

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH