Raport o absurdach w ochronie zdrowia - co z nim zrobi minister?

Powołany przez ministra zdrowia ekspercki zespół do opracowania raportu nt. możliwości uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej sporządził dokument liczący 130 stron, w tym 95 stron tabelek. Trafi na półkę czy będzie przydatnym orężem w walce z biurokracją?

Z pętającą aktywność ludzi biurokracją można walczyć na dwa sposoby - radykalnie albo ewolucyjnie. Ten pierwszy reprezentuje sławna tzw. ustawa Wilczka o działalności gospodarczej z 1988 r., która umożliwiła każdemu obywatelowi PRL prowadzenie biznesu na równych prawach. Miała 5 stron i 54 artykuły, z czego tylko 25 dotyczyło regulacji działalności gospodarczej, a reszta to przepisy przejściowe i zmieniające inne ustawy.

Można też - to drugi sposób - rozpisać działania na lata i konsekwentnie, krok po kroku, eliminować absurdalne przepisy, których i tak będzie przybywało, bo jednym cięciem nie zlikwidowano ich źródła.

Czyszczenie krok po kroku

Minister Konstanty Radziwił ł wybrał drugi war iant. - Zleciłem prace nad projektami ustaw czyszczących, które ułatwią prowadzenie działalności leczniczej wszędzie tam, gdzie wymagania nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem pacjenta, jakością opieki, a tylko utrudniają życie i kosztują tych, którzy działalność leczniczą prowadzą - powiedział 17 maja podczas posiedzenia Rady Ministrów, gdy podsumowywał pierwsze półrocze pracy resortu zdrowia.

Dodał, że w harmonogramie prac legislacyjnych na bieżący rok znajduje się około 35 ustaw, nad którymi trwają bądź rozpoczynają się prace (w tym istotny z punktu widzenia ilości i jakości generowanych przepisów projekt ustawy likwidującej NFZ i przejmującej bezpośrednio przez państwo odpowiedzialność za system służby zdrowia - red.).

Stwierdzi ł, że „służbę zdrowia toczy wiele chorób, a jedną z najpoważniejszych jest choroba biurokratyzacji, nadmiernych wymagań”. Wyraził nadzieję, że dzięki zapowiadanym regulacjom „uda się przywrócić sprawność oraz poprawić dostępność służby zdrowia dla pacjentów”.

Stajnia Augiasza

To będzie mozolne czyszczenie stajni Augiasza. W Polsce w życie weszły łącznie 25 634 strony maszynopisu nowych ustaw, rozporządzeń i innych dokumentów, które tworzą lub zmieniają obowiązujące przepisy. Gdyby przedsiębiorca chciał przeczytać wszystkie wchodzące w życie akty prawne, musiał by na to poświęcać średnio 206 minut każdego dnia - wynika ze skrupulatnych obliczeń firmy Grant Thornton za 2014 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH