Rak prostaty - jak z nim walczyć? Im wcześniej, tym lepiej

Im wcześniej zostanie wykryty rak stercza, tym lepiej, gdyż od stopnia jego zaawansowania zależą możliwości leczenia i długość czasu dobrej jakości życia z tą chorobą - podkreślają polscy wybitni specjaliści w listopadzie, który jest od lat miesiącem ogólnoświatowej, społecznej kampanii "Movember" przypominającej panom, by lepiej zadbali o swoje męskie zdrowie.

Rak prostaty może dziś być u pacjenta chorobą przewlekłą, ponieważ potrafimy już ją kontrolować latami. Kluczem w leczeniu raka prostaty jest jego personalizacja - mówił prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, podczas debaty pt. "Życie z rakiem prostaty w Polsce" zorganizowanej w listopadzie przez warszawską redakcję dziennika Polska The Times, której partnerem był Rynek Zdrowia.

To już (często) choroba przewlekła

Jak zaznaczali eksperci, dzięki możliwościom współczesnej medycyny rak stercza (inne używane nazwy tej choroby to rak prostaty, rak gruczołu krokowego - przyp. red.) dotykający mężczyzn stał się w wielu przypadkach chorobą przewlekłą, którą można przez długie lata kontrolować.

Prof. Piotr Wysocki , prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, podkreślił, że onkolodzy kliniczni mogą dzisiaj zaproponować stosowanie strategii długotrwałego leczenia. - Akurat w raku prostaty nie jest to rzadka sytuacja, gdy potrafimy tę chorobę nawet na etapie zaawansowanym kontrolować latami, prowadząc dobrze zbalansowane leczenie, biorące pod uwagę zarówno jakość życia pacjenta, jak i toksyczność stosowanej terapii - wyjaśnił profesor.

Dodał : - Jeśli choroba się nie spieszy, my też się nie spieszymy, co pozwala miesiącami, a czasem i latami, obserwować chorego, nie wdrażając kolejnej formy agresywnego leczenia - mówił profesor.

Kluczowe dla wyników leczenia jest wczesne wykrycie raka prostaty. - Od postaci mikroskopowej do jawnej klinicznie postaci tego nowotworu często mija wiele lat - przypomniał prof. Piotr Chłosta.

Dane naukowe - co podkreślali eksperci - wskazują na powodzenie strategii, która zakłada obejmowanie profilaktycznymi badaniami przesiewowymi mężczyzn pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. W przypadku chorych z ryzykiem rodzinnym wskazane jest wykonywanie tych badań o 10 lat wcześniej.

Badanie prof ilaktyczne polega na pobraniu próbki k rwi i określeniu w niej stężenia PSA (z ang. prostate specific antigen), czyli specyficznego antygenu prostaty, białka, które jest markerem dla tego nowotworu.

Kr z ysz tof Os t rowski , poseł , p r zewodni czący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów i nadal praktykujący lekarz internista, zwróci ł uwagę na oc z ywis tą prawdę, jednak rzadko uświadamianą, dopóki nie pojawi się choroba.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH