Opracowanie "Nowotwory złośliwe w Polsce" już dostępne dla zainteresowanych

Od ponad 40 lat w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Złośliwych Centrum Onkologii w Warszawie prowadzona jest ocena zagrożenia Polaków chorobami nowotworowymi.
Ukazało się właśnie opracowanie "Nowotwory złośliwe w Polsce" zawierające dane za 2004 rok.
Na nowotwory w 2004 r. zachorowało 62 442 mężczyzn (zmarło z tej przyczyny 51 305) i 58 858 kobiet (zmarło 38 510 kobiet). Mężczyźni najczęściej chorują na nowotwory płuca (jedna trzecia wszystkich zachorowań i zgonów nowotworowych). Drugimi co do częstości występowania (także o największej dynamice wzrostu) są nowotwory jelita grubego.
Trzeci w tej "męskiej" statystyce - za to jedyny z tendencją malejącą zachorowań - jest rak żołądka.
Czwarte miejsce zajmują nowotwory gruczołu krokowego.
U Polek najczęstszą przyczyną zgonów jest rak piersi, choć ostatnia dekada przyniosła niewielki spadek współczynników umieralności przy stale utrzymującym się wzroście zachorowań.
Zaobser wowano także gwałtowny wzrost zachorowań i zgonów z powodu nowotworów płuca. Polska charakteryzuje się również wysoką - w porównaniu z innymi krajami europejskimi - umieralnością kobiet, której przyczyną są nowotwory szyjki macicy.
Najwięcej zachorowań na nowotwory złośliwe zanotowano w 2004 r.
w województwach śląskim: (8066), mazowieckim (7655) i dolnośląskim (5011), a najmniej w lubuskim (1264), opolskim (1264) i podlaskim (1978).
Zdaniem prof. Witolda Zatońskiego, któr y jest jednym z autorów opracowania, Polska jest krajem, w którym dwa zjawiska decydują o wysokim zagrożeniu populacji nowotworami złośliwymi.
Są to: wielkość ekspozycji na czynniki ryzyka (przede wszystkim dym papierosowy) i opóźnienie we wprowadzaniu populacyjnych programów wczesnej diagnostyki oraz leczenia nowotworów szyjki macicy, piersi i jelita grubego, a także ich niska skuteczność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH