Nowe przepisy mają zapobiec powtórzeniu się dramatu z 2001 r.

Pacjenci poddawani radioterapii onkologicznej są zainteresowani, aby zabieg był wykonany bezpiecznie i przyniósł oczekiwane efekty.
Bezpieczeństwo to sprawna, nowoczesna aparatura posiadająca certyfikaty oraz odpowiednio przeszkolony i wykwalifikowany personel. Kontrole NIK wykazują, że co trzeci polski szpital łamie zasady bezpieczeństwa i używa aparatury bez certyfikatów. Nie mówiąc już o tym, że do zabiegów często wykorzystuje się przestarzały sprzęt.
Wszyscy pamiętają wypadek kobiet, które podczas zabiegu radioterapii poparzono stosując ekspozycję przekraczającą dopuszczalne dawki promieniowania. W 2001 r.
pacjentki dostały nawet 40-krotnie większe dawki, bo popsuł się stary akcelerator Neptun.
Sprawa znalazła finał w sądzie. Takie wypadki oczywiście w ogóle nie powinny mieć miejsca.
Zgodnie z Prawem atomowym zgodę na prowadzenie działalności w zakresie radioterapii onkologicznej przez zakłady opieki zdrowotnej wydaje minister zdrowia. Zakres dokumentacji niezbędnej do uzyskania zgody na prowadzenie oraz minimalne wymagania dla ZOZ-u ubiegającego się o wydanie zgody określa rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 kwietnia 2006 r. (Dz.U. nr 75, poz. 528).
Do wniosku należy dołączyć m.in.: t wykaz medycznych procedur radiologicznych, które będą stosowane w zakładzie; t wykaz urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych wraz z podaniem ich podstawowych parametrów i daty uruchomienia; t opinię konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej lub konsultanta krajowego do spraw medycyny nuklearnej zgodnie z właściwością; t opinię właściwego terenowo państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Chcąc udzielać świadczeń z zakresu radioterapii onkologicznej ZOZ należy wyposażyć w urządzenia radiologiczne i dodatkowe wyposażenie pomocnicze oraz zapewnić odpowiedni personel. Zakłady opieki zdrowotnej, w których są zainstalowane radiologiczne urządzenia do teleradioterapii muszą być wyposażone w odpowiednie pomieszczenia, m.in. do: prowadzenia terapii i symulacji, planowania leczenia, dozymetrii i pozostałych procedur kontroli jakości napromieniania czy badań pacjentów.
Rozporządzenie przewiduje wymagania dla ZOZ-ów prowadzących: t radykalne i paliatywne leczenie onkologiczne; t wyłącznie terapię powierzchniową, brachyterapię; t leczenie za pomocą produktów radiofarmaceutycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH