Projekt ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia

Poselski projekt ustawy o akredytacji w ochronie zdrowia (11 artykułów) wpłynął do laski marszałkowskiej 8 lutego. Po raz pierwszy miał być czytany na 11.
posiedzeniu Sejmu, 27 marca. Zgłoszono wniosek o odrzuceniu projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Wynik głosowania: 156 za, 239 przeciw, 46 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Projekt skierowano do sejmowej Komisji Zdrowia.
Ustawa o akredytacji jest elementem pakietu mającego zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 30 sierpnia 1991 r.
o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U.z 2007 r. nr 14, poz. 89). Projekt, nad którym pracują parlamentarzyści, w opinii przedkładających go musiał być nowatorską inicjatywą ustawodawczą, gdyż "z uwagi na obszerny i różnorodny zakres zagadnień zawartych obecnie w ustawie o ZOZ-ach" projektodawca uznał za zasadne podzielenie ich i uregulowanie odrębnym aktem prawnym.

Wyciągnięte z "sieci Religi"

Przeciwnikiem tego projektu - jak i pozostałych (z wyjątkiem projektu ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz Rzeczniku Praw Pacjenta) wchodzących w skład pakietu aktów prawnych reformujących system ochrony zdrowia - jest PiS. W opinii największej opozycyjnej partii, koncepcja wynikająca z ustawy o akredytacji będzie jedynie generowała szpitalne koszty.
- Komisja akredytacyjna przy ministrze zdrowia zarobi, audyty będą kosztować - przestrzegał poseł Bolesław Piecha, podkreślając, że ów akt został skopiowany z prac studyjnych Ministerstwa Zdrowia, gdy kierował nim Zbigniew Religa. PiS uważa, że pomysł ten był związany z ustawą o sieci szpitali, bo tam akredytacja była potrzebna.
W maju 2007 r., opiniując projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, prof. Stanisław Naruszewicz stwierdził, nawiązując do przepisu o powołaniu Rady Akredytacyjnej, że "wynikające stąd koszty dla budżetu państwa będą wynosiły ok. 222 tys.
PLN. Zakład opieki zdrowotnej będzie ponosił koszty procesu akredytacji, które wynosiłyby ok. 10 tys. PLN".
Koalicja rządowa poprzez swoich posłów lansuje projekt ustawy o akredytacji, dlatego - generalnie rzecz biorąc - że zewnętrzne oceny realizacji ustalonych i akceptowanych standardów sprzyjają podnoszeniu jakości opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH