Rachunek kosztów szyty na miarę

Rozmowa z prof. Gertrudą Świderską, kierującą zespołem do przygotowania projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rachunku kosztów u świadczeniodawców

Za dwa-trzy lata zakłady opieki zdrowotnej zaczną stosować nową koncepcję rachunku kosztów. Dzięki temu Agencja Taryfikacji, która ma niebawem powstać, będzie mogła policzyć, ile rzeczywiście kosztują świadczenia medyczne. Jednak nowoczesne liczenie kosztów może też istotnie wpłynąć na rynek usług medycznych oraz, paradoksalnie, spowodować spadek cen usług proponowanych na rynku prywatnym.

O nowych rozwiązaniach w zakresie rachunku kosztów rozmawiamy z prof. Gertrudą Świderską, kierownikiem Katedry Rachunkowości Menedżerskiej w Szkole Głównej Handlowej, szefową zespołu do przygotowania projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rachunku kosztów u świadczeniodawców.

Rynek Zdrowia: - Jakie są wyniki działań zespołu, którym pani kieruje, i jak wyglądały prace nad nową koncepcją rachunku kosztów w placówkach medycznych?

Prof. Gertruda Świderska: - Zespół pracuje nad jednolitymi rozwiązaniami w zakresie rachunku kosztów. Moja współpraca z Ministerstwem Zdrowia rozpoczęła się 3-4 lata temu, kiedy to poproszono mnie o włączenie się w prace nad przygotowaniem rozporządzenia dotyczącego rozwiązań w zakresie rachunku kosztów.

Pierwsza wersja tego rozporządzenia powstała po dwóch latach.

Później okazało się, że pojawiła się szansa na projekt unijny w zakresie opracowania i wdrożenia nowych rozwiązań dotyczących rachunku kosztów. W związku z tym wraz z kierownictwem resortu zdrowia doszliśmy do wniosku, że warto się wstrzymać z wydaniem rozporządzenia i w ramach programu dopracować rozwiązania wraz z przedstawicielami zakładów opieki zdrowotnej.

Podczas 880 godzin, przy udziale 60 przedstawicieli zakładów opieki zdrowotnej, pracowaliśmy nad rozwiązaniami dotyczącymi rachunku kosztów.

Dopracowywanie rozwiązań z udziałem przedstawicieli ZOZ-ów było świetnym pomysłem, ponieważ rachunek kosztów jest narzędziem na miarę. Najlepiej, jeżeli nad jego koncepcją pracują ci, którzy później będą go stosować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH