Czy rząd chce najpierw rewolucjonizować system ochrony zdrowia, a potem wprowadzać informatyczne narzędzia do jego monitorowania?

Miał być RUM pierwszej generacji, ale nie zdążył się narodzić, bo wyparło go rozwiązanie drugiej generacji. W międzyczasie zmieniono prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i to, co wymyślił odchodzący, tego wcale nie musiał realizować nowy szef NFZ. A tak po prawdzie to idea Rejestru Usług Medycznych - takiej czy siakiej generacji - jest jak najbardziej słusznym rozwiązaniem. Przy czym jak na razie jawi się ów rejestr bardziej jako idea niż (urzeczywistnione) rozwiązanie.

Wspomnienia z przeszłości

"Opierając się na doświadczeniach Śląskiej Kasy Chorych, Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął realizację projektu wdrożenia Rejestru Usług Medycznych II generacji (RUM II). Poprzez identyfikację świadczeniobiorcy umożliwi on dokładne rozliczanie zakontraktowanych świadczeń medycznych oraz usprawni kontrolę ich realizacji. Dzięki wprowadzanemu systemowi RUM II świadczeniodawcy zyskają narzędzie usprawniające tworzenie dokumentacji medycznej i sprawozdawczej, a osoby ubezpieczone - szybkie potwierdzenie jego prawa do świadczeń przy pomocy karty elektronicznej...".
To cytat ze strony internetowej NFZ.
"Wprowadzeniem w życie i prawidłową realizacją założeń systemu informatycznego RUM II zajmuje się nowo powstały Wydział Rejestru Usług Medycznych, utworzony w Departamencie Informatyki Centrali NFZ. Priorytetowym zadaniem realizowanym przez tę komórkę jest przygotowanie zmian i aktualizacja stanu prawnego dotyczącego wdrożenia Rejestru Usług Medycznych II generacji (RUM II) oraz dystrybucji i obsługi Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ)...".
To też cytat z witryny Funduszu.
I to także eksponowane jest w zasobach WWW NFZ: "Realizacja całej pierwszej fazy rozpoczętego projektu powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2008 roku, a pierwsze karty zostaną wydane w połowie przyszłego roku. Zakończenie wdrażania całego projektu RUM II planowane jest w ciągu najbliższych 18 miesięcy".

Niech resort wybierze

Jak Państwo dostrzegacie, i nie trzeba być biegłym w informatyce medycznej, powyższe informacje brzmią dziś jak bajki albo niespełnione proroctwa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH