RTG ma się dobrze

Od dygitalizacji aparatów rentgenowskich nie ma odwrotu

8 listopada 1895 r. Wilhelm Conrad Röntgen odkrywając nowy typ promieniowania, prawdopodobnie nie do końca był świadomy możliwości jego praktycznego zastosowania. Należy założyć, że podobnie mogło być w roku 1901, kiedy to po raz pierwszy przyznano nagrody Nobla, a Królewska Szwedzka Akademia Nauk "za najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki" uznała właśnie odkrycie Röntgena.

W 104 lata po odkryciu promieniowania X w jego kwestii wypowiedzieli się internauci. Londyńskie Muzeum Nauki zorganizowało głosowanie nad tym, co było najważniejszym, współczesnym wynalazkiem. Które miejsce w tym rankingu zajął wynalazek Röntgena?

Wygrał głosowanie i wyprzedził na top liście wynalazków (odkryć) XIX i XX wieku penicylinę, model podwójnej spirali DNA, kapsułę Apollo 10, silnik rakiety V2, lokomotywę parową Stephensona...

We wspomnianym głosowaniu uczestniczyło 50 tysięcy osób. Trochę za mało, by wyniki miały status reprezentatywnych. Wszelako rzeczywistość pokazuje, że zasady, które legły u podstaw skonstruowania pierwszego aparatu rentgenowskiego, wciąż s ą obowiązujące. Stary aparat rentgenowski o nowym, technicznym obliczu ma się najzupełniej dobrze. I niewiele wskazuje, by poszedł w odstawkę.

Porządkowanie podwórka

Gdyby szybko opisać stan sprzętu rentgenowskiego, jakim dysponują placówki ochrony zdrowia w Polsce, to należałoby użyć nomenklatury wojskowej: siły wymagają "przezbrojenia", bo sprzęt, jakim dysponują, częstokroć nie odpowiada wymaganiom współczesnego pola walki.

Jeszcze z końcem minionego wieku w systemie w użyciu były aparaty RTG z demobilu armii amerykańskiej. Radiolodzy dobrze pamiętają te urządzenia wyposażone w tabele miliamperosekund wyliczanych... na podstawie pomiaru grubości tej części pacjenta, której wykonywano zdjęcie, na przykład: ręki lub brzucha! Taki aparat widziałem kilka lat temu w jednym ze szpitali więziennych. Nie był używany tylko z jednego powodu: brakowało do wymiany jakiejś istotnej części. Dość powiedzieć, że niespełna trzy lata temu ze 190 aparatów rentgenowskich używanych na Podkarpaciu 40% miało co najmniej ćwierć wieku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH