Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski oficjalnie zaprezentował 24 czerwca "Białą Księgę" swoich kontaktów z Ministerstwem Zdrowia. To lektura dla wytrwałych czytelników. Dokument liczy ponad 800 stron. Zawiera m.in. obszerną korespondencję RPO z Ministerstwem Zdrowia (wraz z uwagami) od 14 lutego 2006 r. do 30 kwietnia 2009 r.

Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, powiedział portalowi rynekzdrowia.pl o pewnych, jego zdaniem, istotnych okolicznościach opublikowania raportu: - W latach 2005-07, czyli za poprzedniej kadencji, wpływało do Ministerstwa Zdrowia mniej wystąpień od Rzecznika Praw Obywatelskich...- zauważył m.in. Jakub Gołąb.

Rzecznik rzecznikowi

O swoich kontaktach z poszczególnymi ministrami zdrowia dr Kochanowski powiedział na konferencji prasowej: - Nie prowadzę listy rankingowej oceniającej kolejnych ministrów. Przyznaję, że pani minister Ewa Kopacz odpowiada na nasze wystąpienia, jednak odpowiedzi te są często wymijające.

Rzecznik zaznaczył, iż nie potrafi zinterpretować wzrostu liczby pism RPO do resortu zdrowia w 2008 roku: - Tak się po prostu złożyło. Chciałbym natomiast bardzo, aby nasze wystąpienia traktowano wyłącznie jako konstruktywną krytykę, a nie pieniactwo - powiedział dr Kochanowski.

Wyraził też nadzieję, że "Biała Księga" będzie "świetnym materiałem wyjściowym dla przyszłego Rzecznika Praw Pacjenta".

"Biała Księga" to zbiór uwag dotyczących działania systemu ochrony zdrowia oraz zestawienie - w formie wymiany korespondencji - niezałatwionych spraw kierowanych do resortu. Już wcześniej rzecznik informował, że nie jest usatysfakcjonowany kontaktami z resortem zdrowia.

Przypomniał też, że ministerstwo załatwiło tylko ok. 12% spraw przedstawionych w jego wystąpieniach w latach 2006-09. RPO skarży się na przewlekłość korespondencji z resortem i brak rozwiązań sygnalizowanych przez niego problemów.

Na przykład "od wielu miesięcy trwa korespondencja dotycząca opracowania medycznych standardów przeprowadzania badań kodu genetycznego DNA w sprawach cywilnych". Natomiast podjęty przez rzecznika jeszcze w styczniu 2007 r. "problem niedożywienia pacjentów w szpitalach publicznych nie został dotąd przez resort rozwiązany".

Nie wszystko może być dostępne

Nawiązując do niezałatwionych spraw dotyczących dostępności niektórych terapii, rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb powiedział nam, że należy zwrócić uwagę na to, iż nie wszystkie interwencje mogą być uwzględnione, chociażby dlatego, że istnieją ograniczone środki, które można przeznaczyć na leczenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH