Pacjent zasypia w publicznym ZOZ-ie, a budzi się w spółce prawa handlowego

Cele, warunki, zasady i koszty udziału w rządowym planie B, zakładającym m.in. przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego, były najważniejszymi problemami dyskutowanymi podczas majowej konferencji w Szczecinie zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Przedstawiciele resortu zdrowia oraz eksperci współpracujący z ministerstwem odpowiadali m.in. na pytania dyrektorów szpitali i samorządowców dotyczące szczegółów procedur związanych z likwidacją SPZOZ-u, przejmowaniem zobowiązań, a także wyceną majątku zakładu opieki zdrowotnej, wnoszeniem wkładów do przyszłej spółki oraz cesją kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czas i pieniądze

Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że przekształcenie publicznego ZOZ-u w spółkę wymaga czasu (średnio cały proces trwa około roku) oraz środków finansowych - nie tylko z budżetu państwa, ale i samorządów. Przypominano także, że rządowa uchwała zakłada przekształcenie SPZOZ-u w spółkę wyłącznie poprzez wcześniejszą likwidację publicznego zakładu.

Mec. Jarosław Kowalewski z kancelarii prawnej współpracującej z resortem zdrowia wyliczał główne cele przekształceń SPZOZ-ów w spółki: - Przejrzysty nadzór właścicielski, efektywne zarządzanie, dyscyplina finansowa. Nie chodzi więc jedynie o proste oddłużenie, ale o stworzenie warunków do rozwoju placówki działającej w formie spółki - mówił mec. Jarosław Kowalewski.

- Spółki powołane przez samorząd przede wszystkim mają realizować cele publiczne. Powinny się przy tym bilansować. Zysk nie jest więc głównym celem ich działalności, choć oczywiście nie jest czymś nagannym... - stwierdziła Dagmara Korbasińska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Marek Hok, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, zaznaczył, że zadłużenie szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd tego województwa, zostało praktycznie zniwelowane, a wszystkie jednostki mają finansową płynność.

- Jesteśmy za przekształceniami ZOZ-ów, ale nie chcemy zniweczyć trudu oddłużenia naszych szpitali - mówił marszałek Hok. - Dlatego niepokoi nas, że plan B nie wskazuje źródeł finansowania najważniejszych elementów procesu likwidacyjno-przekształceniowego. Te koszty spadają na samorządy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH