Brak dyplomowanych terapeutów utrudnia dostęp do nowatorskich metod rehabilitacji

Wciągu ostatnich lat rehabilitacja przestała być traktowana jako "dodatek" do leczenia.
Jest dzisiaj docenianym elementem terapii w medycynie. W wielu ośrodkach sięga się dzisiaj po nowatorskie metody leczenia, które łączy całościowe traktowanie pacjenta.
Holistyczne podejście do rozwiązywania problemów pacjenta jest uważane za przełom w spojrzeniu na fizjoterapię. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości stwarzane przez nowoczesną rehabilitację, potrzebna jest poprawa dostępności tego rodzaju świadczeń medycznych.
- NFZ kontraktuje metody opisywane w nieaktualnych książkach sprzed lat, gdzie oddzielnie patrzono na ręce, nogi, głowę - irytuje się Marcin Barabach, terapeuta z Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Konstancin w Warszawie.
Barbara Misińska, dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ, ripostuje: - Finansujemy rehabilitację na najwyższym poziomie.
Z kolei Zofia Szwiling, pionierka i instruktor terapii metodą NDT-Bobath, uważa, że dramatycznie brakuje w Polsce fachowców zajmujących się terapią zajęciową.

Pomóc wcześniakom

Usługi rehabilitacyjne związane z wczesną interwencją (dla dzieci 0-3 lat) prowadzą tylko osoby znające terapię metodą NDTBobath.
To właśnie jedna z nowatorskich metod rehabilitacji. W Warszawie taką terapię dla dzieci niepełnosprawnych dofinansowywaną przez NFZ stosuje NZOZ "Aga".
Uzasadnieniem dla postępowania metodą NDT-Bobath jest stwierdzenie, że u dziecka z dysfunkcją ośrodkowego układu nerwowego doświadczenia czuciowo-ruchowe są odmienne niż u innych dzieci, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Istota takiej terapii polega na hamowaniu nieprawidłowych odruchów oraz na wyzwalaniu ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych.
Ta metoda okazała się bardzo skuteczna w przypadku wcześniaków, które są zagrożone niepełnosprawnością.
- Im wcześniej zatem podejmie się rehabilitację, tym większe są szanse na uratowanie sprawności i prawidłowy rozwój dziecka - mówi Szwiling. - Twórcy terapii przypuszczali, a obecnie naukowcy bardzo precyzyjnymi badaniami udowodnili, że mózg każdego człowieka, a w szczególności małego dziecka, nawet bardzo uszkodzony, jest plastyczny - szybko się uczy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH