Przyrost danych będzie olbrzymi

Rok 2016 był wymagający dla firm IT świadczących usługi w sektorze publicznym. Tempo wdrażania rozwiązań informatycznych znacząco zwolniło, co spowodowane było opóźnieniem ogłaszania projektów regionalnych, zatrzymaniem realizacji projektów centralnych oraz znacznym spadkiem liczby przetargów na systemy informatyczne.

Wynikało to między innymi z zakończenia finansowania z "unijnej perspektywy" oraz braku nowej, i w efekcie było dużym wyzwaniem dla wszystkich firm z tego sektora.

Inwestycje mimo trudności

Asseco jest uznanym dostawcą rozwiązań dla sektora medycznego. Obsługujemy w kraju ponad 400 szpitali, a także kilka tysięcy gabinetów lekarskich i przychodni, dlatego liczymy, że to sytuacja przejściowa. Najważniejsze dla nas jest utrzymanie dotychczasowego poziomu obsługi klientów i zatrudnienia, przy tak radykalnie zmniejszonych możliwościach finansowych.

Pomimo tych trudności inwestujemy setki tysięcy złotych w nowe rozwiązania. Wiemy, że polski rynek medyczny ma ogromny potencjał rozwoju, biorąc pod uwagę jego wielkość oraz uwarunkowania prawne, umożliwiające wdrożenie najnowszych rozwiązań technologicznych. Stoi on także przed wyzwaniami, takimi jak ograniczenie kosztów oraz skrócenie kolejek w placówkach medycznych.

Rozwiązania regionalne, takie jak PSIM zrealizowany przez nas w województwie podkarpackim, ułatwiają jednak pacjentom zarówno dostęp do informacji na temat miejsc, w których mogą się leczyć, jak i poprawiają jakość terapii.

Pomimo przesunięcia terminu wejścia w życie elektronicznej dokumentacji medycznej na 1 stycznia 2018 r., trzeba zadbać o przygotowanie się do tego przejścia. W tym kontekście na znaczeniu zyska kwestia bezpieczeństwa i archiwizacji danych.

Zlecenia dla wyspecjalizowanych firm zewnętrznych

Konieczność tworzenia pełnego opisu pacjenta, jego danych diagnostycznych i całej historii leczenia w wersji cyfrowej powoduje, że przyrost danych będzie olbrzymi.

Szacujemy, że w ciągu najbliższych kilku lat w Polsce nie będzie szpitala posiadającego środki potrzebne na budowę serwerowni, które temu sprostają. Dlatego spodziewamy się, że placówki będą przygotowywały zlecenia dla wyspecjalizowanych firm zewnętrznych, które będą odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie tych danych, co uwolni szpitale od konieczności przeprowadzania dużych inwestycji w serwerownie.

Spodziewam się również dalszego rozwoju rynku telemedycyny m.in. wspomagającej laryngologię, kardiologię oraz opiekę nad seniorami i rehabilitację. Nowelizacja przepisów umożliwiła już świadczenie telekonsultacji. Dzięki temu możliwa jest rehabilitacja w domu lub sanatorium, bez obciążenia łóżka i personelu szpitalnego. Poza tym pacjenci leczeni w takich warunkach rokują o wiele lepiej niż ci szpitalni.

Czym jest informatyka dla opieki zdrowotnej?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH