Przymus pośredni

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP domaga się, aby nie karano rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia dzieci. Jednak, jak tłumaczy Rynkowi Zdrowia prawnik, dr Rafał Kubiak, p.o. kierownika Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prawo jest nieugięte i za uchylanie się od obowiązku szczepień grozi kara grzywny.

Rynek Zdrowia: - Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi reguluje dość jasno kwestię dotyczącą obowiązkowych szczepień ochronnych. Prawo przewiduje także sankcje wobec uchylających się od tego obowiązku. Jakie kary grożą rodzicom, którzy nie szczepią dzieci? Dr Rafał Kubiak:

- Lekarz sprawujący opiekę nad dzieckiem ma obowiązek, w przypadku odmowy zgody rodzica na szczepienie, informowania o tym Państwową Inspekcję Sanitarną. Wtedy ta może zastosować odpowiednie sankcje, które wynikają z Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przepisy te sprowadzają się do możliwości nałożenia na tę osobę grzywny w wysokości do 10 tys. złotych. Grzywnę nakłada się, mówiąc kolokwialnie, do skutku.

Dodatkowo zachowanie, polegające na uchylaniu się od szczepień, stanowi wykroczenie i mogą być za to orzeczone kary do 1,5 tys. złotych. W sytuacji gdy osoba odpowiedzialna uchyla się od wykonania obowiązku ustawowego, istnieje możliwość zastosowania wobec niej odpowiednich sankcji.

Inicjatorem postępowania w tej sprawie jest lekarz, który sprawuje profilaktyczną opiekę nad dzieckiem. Ma on bowiem obowiązek zawiadomienia o fakcie uchylania się od poddania obowiązkowym szczepieniom ochronnym właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Ten zaś może zastosować odpowiednie instrumenty prawne, zmuszające do wykonania obowiązku szczepienia.

Stosuje się w tym zakresie przepisy Ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.). Na jej podstawie możliwe jest zastosowanie grzywny w wysokości do 10 tys. zł. Warto również dodać, że jeśli egzekucja administracyjna nie będzie skuteczna, osoba uchylająca się od obowiązku szczepienia (w przypadku dzieci - np. ich rodzic) może podlegać odpowiedzialności przewidzianej w Kodeksie wykroczeń.

Zgodnie bowiem z art. 115 § 1, karze podlega ten, kto mimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub innej chorobie zakaźnej albo obowiązkowemu badaniu stanu zdrowia, mającemu na celu wykrycie lub leczenie gruźlicy, choroby wenerycznej lub innej choroby zakaźnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH