Przymiarki wycen leczenia szpitalnego

Za dostarczanie danych potrzebnych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do wyceny świadczeń, lecznice otrzymują wynagrodzenie. Jakie? - Gratyfikacja zależy od ilości danych, które świadczeniodawcy przekazują. Może wynieść od kilkuset zł do ponad 100 tysięcy złotych - informuje nas dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT.

Punktowym wycenianiem świadczeń Agencja zajmuje się od początku tego roku. Wycena przeprowadzana jest m.in. na podstawie dostarczanych przez szpitale danych o kosztach leczenia. Pierwsza taryfikacja objęła opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. Nowe wyceny w psychiatrii mają obowiązywać od początku 2016 r. Obecnie dobiegają końca prace analityczne.

- Wycena niektórych świadczeń w zakresie leczenia psychiatrycznego powinna ulec obniżeniu, ale w przypadku innych tę wycenę należy podnieść. Szacujemy, że nawet o ok. 20 i więcej procent - stwierdza prezes Matusewicz.

Przypomnijmy, że Agencja zaapelowała 5 listopada ubiegłego roku do podmiotów leczniczych o przekazywanie danych m.in. o kosztach wykonywanych świadczeń. W tym celu przygotowano specjalną ankietę dla placówek zamierzających podjąć współpracę z AOTMiT.

Okazało się, że zainteresowanie ankietą znacznie przerosło oczekiwania Agencji - tylko do 4 grudnia ub.r. wypełnione formularze odesłało aż 220 szpitali.

Rynek Zdrowia: - Czy tak duża liczba odesłanych ankiet przełożyła się później na jakość i pomogła m.in. stworzyć odpowiednią strukturę pliku, pozwalającą pozyskiwać jak najbardziej miarodajny materiał niezbędny do taryfikacji świadczeń?

Dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT: - I tak, i nie... Proszę mieć na względzie, że pracujemy na danych historycznych. Ta ilość danych, która do nas napłynęła, będzie bardziej obiektywnym źródłem niż wycena oparta na ograniczonym, niesystematycznym ich pozyskiwaniu.

W trakcie rozmów ze świadczeniodawcami udało się wypracować taki schemat sprawozdawania danych, który później umożliwia optymalne przetwarzanie uzyskanych wartości w wycenę.

W przypadku wyceny świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, oprócz dokonania wyceny świadczeń, istotne będą zmiany systemowe i przeprowadzenie racjonalnej wyceny środowiskowej opieki psychiatrycznej.

Przy okazji prac nad wyceną świadczeń w tym zakresie, zwrócił naszą uwagę fakt, że opieka psychiatryczna w Polsce od lat opiera się na leczeniu szpitalnym, od którego cały świat odchodzi na korzyść leczenia ambulatoryjnego i środowiskowego. Do dalszej wyceny konieczna jest zmiana systemowa, która pozwoli na wprowadzenie i umocnienie tych tendencji. W tym kierunku zmierzamy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH