Przyjmowanie po godzinach

Warszawskie szpitale przekształcone w spółki chcą osiągać przychody z rynku komercyjnego

Dwa duże warszawskie szpitale - miejski i wojewódzki - które od stycznia 2011 r. działają w formie spółek prawa handlowego, planują rozszerzać zakres usług komercyjnych. Ma skorzystać pacjent.

Warszawscy prywatni świadczeniodawcy nie obawiają się konkurencji tych szpitali. Liczą wręcz na współpracę z lecznicami, taką, która przyniosłaby profity obu stronom.

Na świadczenie usług komercyjnych zdecydowały się NZOZ Szpital Solec oraz Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie.

Oba są w trakcie przygotowań do wykonywania takich usług, jednak już zbierają pierwsze doświadczenia na tym polu.

Najpierw diagnostyka

- Do tej pory oferta dotyczyła naszego laboratorium, gdzie już od początku roku można wykonywać badania odpłatnie.

Spotkała się ona z wyraźnym zainteresowaniem pacjentów - mówi nam Piotr Gołaszewski z biura zarządu Szpitala Bródnowskiego.

Jak dodaje nasz rozmówca, najwięcej zapytań dotyczy płatnych konsultacji specjalistycznych. - To właśnie one mają stanowić największy procent oferty komercyjnej - zapowiada Piotr Gołaszewski.

Jak informuje, pierwsze konsultacje udzielane na zasadach komercyjnych ruszają w Szpitalu Bródnowskim "na dniach".

W perspektywie kolejnych miesięcy zakres odpłatnych usług w szpitalu będzie poszerzany. Celem placówki jest to, żeby możliwie wysoki procent świadczeń finansowanych obecnie przez płatnika znalazł swoje odbicie w ofercie komercyjnej.

Jak dowiadujemy się od Teresy Romanowskiej, prezesa Szpitala Solec, także tu w ramach usług komercyjnych można teraz skorzystać głównie z badań diagnostycznych, i to one, na razie, cieszą się największym wzięciem. Szpital Solec opracował już także cenniki innych usług, między innymi w zakresie medycyny pracy czy konsultacji w przyszpitalnej przychodni.

- Jeżeli chodzi o specjalistyczne konsultacje lekarskie, to pacjenci są przyzwyczajeni, że mogą je uzyskać w ramach finansowania z NFZ - mówi nam Teresa Romanowska. - Biorąc pod uwagę to, że kolejki do konsultacji w naszym szpitalu nie są bardzo długie, pacjenci wolą z nich skorzystać w ramach powszechnego ubezpieczenia.

Zarobią poza kontraktem

Jak przekazuje Piotr Gołaszewski, w tym roku Szpital Bródnowski stawia na "rozruch" placówki po przekształceniu w spółkę. Jego zdaniem, kwoty uzyskiwane z działalności komercyjnej wobec kontraktu z NFZ będą na razie minimalne.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH