Wakacje w Holandii: dzieci cierpiące na cukrzycę uczą się zarządzania chorobą

W Polsce na cukrzycę typu 1 choruje ok. 20 tys. osób poniżej 18. roku życia. Nowych zachorowań stale przybywa.

- Cukrzyca jest pierwszą chorobą niezakaźną, w stosunku do której WHO użyło określenia epidemia. I tak jest. W ciągu ostatnich 15 lat liczba zachorowań u dzieci wzrosła o 300%, szczególnie dotyczy to grupy najmłodszych - podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Klinika współpracuje z holenderską organizacją charytatywną, która organizuje dla dzieci chorych na cukrzycę wyjazdy wakacyjne, podczas których mali pacjenci nie tylko wypoczywają, ale i uczą się samodzielności oraz zarządzania swoją chorobą.

Współpraca między śląskimi szpitalami, Stowarzyszeniem Dzieci Chorych na Cukrzycę, Polskim Związkiem Katolicko- Społecznym a holenderską organizacją Pax Christi Kinderhulp trwa już 25 lat.

- Zaczęła się jeszcze w czasach komunizmu, kiedy w Polsce brakowało wszystkiego. Holendrzy wraz z Polskim Związkiem Katolicko-Społecznym zaczęli organizować wyjazdy na wakacje nie tylko dla dzieci chorych, ale i tych z rodzin zaniedbanych społecznie. Celem wyjazdów było pokazanie dzieciom, że życie może być dobre, radośniejsze - wspomina prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Gdy rozpoczynała się polsko-holenderska współpraca, nie było jeszcze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Działacze z Pax Christi trafili najpierw do Zabrza, a potem do Gliwic, gdzie w Szpitalu Miejskim mieściła się diabetologia dziecięca.

Dzięki tej współpracy co roku grupa 40 dzieci chorych na cukrzycę wyjeżdża na trzytygodniowe pobyty edukacyjnowypoczynkowe do Holandii. W ciągu 25 lat z takiej możliwości skorzystało już 1000 pacjentów.

Wyjazdy do miejscowości Borculo są w pełni sponsorowane przez stronę holenderską. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka zapewnia kadrę lekarzy, pielęgniarek i wychowawców. Turnusy przeznaczone są dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Jest to dla nich zwykle pierwszy wyjazd bez rodziców.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH