Przybywa lekarzy planujących emigrację

Jak wynika z najnowszych statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej, ponownie wzrasta liczba lekarzy decydujących się na pracę za granicą. Sytuacja nie jest jeszcze tak alarmująca jak dekadę temu, ale emigracyjnej tendencji trudno nie zauważyć.

Liczba wydanych zaświadczeń przez samorząd lekarski uprawniających do pracy poza krajem wzrosła w ciągu ostatniego roku o 25%.

- W latach 2005-2006 statystyki były bardzo alarmujące - roczna liczba zaświadczeń o postawie etycznej wydawanych lekarzom ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE niemal dorównywała rocznej liczbie absolwentów studiów medycznych. Mimo spadku w kolejnych latach, statystyki nadal lokowały Polskę w kategorii "dawców" lekarzy na rynki pracy zamożniejszych krajów UE - przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Konstanty Radziwiłł, sekretarz NRL.

- Niestety, od 2011 roku liczba wydanych zaświadczeń ponownie zaczęła nieco wzrastać, a w 2014 r. zaobserwować możemy już wyraźny wzrost o niemal 25% w stosunku do roku 2013 r. - stwierdza.

"Wyjazdowe" specjalizacje

Z danych Izby wynika, że na wyjazd decydują się głównie anestezjolodzy, patomorfolodzy, chirurdzy (ogólni, plastyczni i klatki piersiowej), radiolodzy, specjaliści medycyny ratunkowej.

Na problem migracji lekarzy zwracał uwagę na niedawnym spotkaniu w Warszawie zorganizowanym przez Fundację Watch Health Care prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Powołując się na dane Komisji Europejskiej i raport OECD, podkreślał, że w Polsce mamy jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźników liczby lekarzy (na 1000 mieszkańców Polski przypadało zaledwie 2,2 lekarza - red.).

- O ile problem braku lekarzy jest odczuwalny w większości państw europejskich, to z roku na rok w innych krajach lekarzy zaczyna systematycznie przybywać. W Polsce trend jest odwrotny - mówił prof. Flisiak, zaznaczając, że odpowiedź na pytanie, jak udało się np. w Wielkiej Brytanii zwiększyć liczbę lekarzy, jest prosta: zatrudniono polskich lekarzy.

Profesor przyznał, że z racji pełnionych obowiązków sam był zobligowany do wystawiania lekarzom zaświadczenia uprawniającego do pracy za granicą. Ich liczba z każdym rokiem rosła. Dlatego, jak mówił podczas spotkania z dziennikarzami, dziwi się, że resort zdrowia obwieścił, że problem migracji jest zażegnany.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH