Przez żołądek do zdrowego serca

Prawidłowe odżywianie - obok niepalenia papierosów, odpowiedniej masy ciała, aktywności fizycznej i nienadużywania alkoholu - należy do najważniejszych czynników ograniczających ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Właściwej diety dotyczyła jedna z sesji konferencji "Kardiologia prewencyjna 2012" (Kraków, 16-17 listopada br.).

Już w latach 60. ubiegłego wieku zauważono, iż w Grecji - zwłaszcza na Krecie oraz w południowych Włoszech, ludzie żyją dłużej i rzadziej niż w innych regionach Europy zapadają na choroby układu krążenia. Prof.

Longina Kłosiewicz-Latoszek, zastępca dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia, kierownik Zakładu Medycyny Zapobiegawczej i Higieny WUM, przypomniała, że sposób odżywienia się mieszkańców Grecji i Włoch poddano wówczas analizie i nazwano dietą śródziemnomorską.

Charakteryzuje się m.in.: wysokim spożyciem produktów zbożowych, owoców, warzyw, produktów strączkowych, oliwy z oliwek, serów, jogurtów, ryb, a stosunkowo małymi ilościami czerwonego mięsa (najwyżej kilka razy w miesiącu).

Południe zdrowsze niż Zachód

W odróżnieniu od tzw. diety zachodniej, śródziemnomorską cechuje duża zawartość węglowodanów złożonych, błonnika, składników mineralnych, flawonoidów (organiczne związki chemiczne występujące w roślinach, spełniające m.in. funkcję przeciwutleniaczy), znacznym spożyciem kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, z kolei małą ilością tłuszczów zwierzęcych.

- Jak można wytłumaczyć korzystną rolę takiej diety w profilaktyce chorób naczyniowo-sercowych?

Przede wszystkim takie żywienie wpływa na poprawę profilu lipidów, ma właściwości antyoksydacyjne, redukuje ciśnienie, poziom glukozy oraz masę ciała - wyliczała prof. Longina Kłosiewicz-Latoszek podczas konferencji w Krakowie.

Z drugiej strony wiemy, że występujące m.in. w fast foodach czy wyrobach cukierniczych kwasy tłuszczowe trans oraz kwasy tłuszczowe nasycone wpływają niekorzystnie na stężenie cholesterolu LDL, a także zwiększają ryzyko choroby wieńcowej i incydentów sercowo-naczyniowych. Zmniejszają je natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone występujące głównie w olejach roślinnych i rybach.

Istnienie tych zależności dowiedzione zostało w wielu badaniach naukowych. Na przykład w ramach programu Interheart stwierdzono, że wspomniana "dieta zachodnia" - charakteryzująca się z dużą ilością mięsa, słonych przekąsek, produktów smażonych i mącznych, słodyczy, a małym spożyciem warzyw i owoców - wiąże się z dużym ryzykiem zawału serca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH