W leczeniu silnego bólu stosuje się nowoczesne analgetyki opioidowe: morfinę o powolnym, zmodyfikowanym uwalnianiu i 12-godzinnym działaniu oraz preparaty w plastrach - fentanyl i buprenorfinę, zapewniające 72-godzinny efekt przeciwbólowy. Kiedy już nie pomagają, lekarze ordynują cierpiącym pacjentom metadon, lek wielokrotnie silniej działający niż morfina.

Zmodyfikowaną morfinę podawaną doustnie szerzej zaczęto stosować w Polsce pod koniec lat 90. w kierowanej przez profesora Jacka Łuczaka Klinice Medycyny Paliatywnej Akademii Medycznej w Poznaniu. Profesor jest znanym specjalistą w leczeniu bólu opioidami.

Komu nieodpłatnie

- Psychiczne uzależnienie praktycznie nie występuje u pacjentów, którzy przyjmują te leki z powodu bólu. Znane są co prawda pojedyncze takie przypadki, ale dotyczyły dwóch na 15 tysięcy chorych - mówi prof. Łuczak, obecnie kierownik Hospicjum "Paliom" w Poznaniu, pełniący też funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo-wschodniej. - Opioidy można odstawić nie zwiększając cierpień chorego, po zastosowaniu inwazyjnych metod walki z bólem. Z tym, że wcześniej prowadzonej terapii nie można przerwać gwałtownie, bo nagłe jej odstawienie powoduje przykre objawy fizyczne: wymioty, uczucie rozbicia.
Dla chorych z bólem nowotworowym, zarówno morfina, jak i fentanyl w plastrach, są dostępne nieodpłatnie. Na tych samych zasadach lekarze mogą przepisywać te leki pacjentom skarżącym się na bardzo silne przewlekłe bóle innego pochodzenia, ale dotyczy to ściśle określonych przypadków (około 10% chorych z bólem przewlekłym pochodzenia nienowotworowego), np. neuralgii połpaścowej.
Tymczasem silne bóle, wymagające stosowania analgetyków opioidowych, występują w wielu innych schorzeniach przewlekłych, m.in. w nieoperacyjnym niedokrwieniu kończyn dolnych, tętniaku aorty brzusznej, neuropatiach i neuralgiach pochodzenia innego niż po przebytym półpaścu, w przewlekłym zapaleniu trzustki, przy schorzeniach układu kostno-stawowego, w tym również osteoporozie, AIDS.

Za głosem sumienia

- Myślę, że lekarze idą często za głosem sumienia i zapisują te leki bez oglądania się na listy refundacyjne. Obchodzą prawo, bo jest niemądre i okrutne dla cierpiącego pacjenta - uważa profesor Jacek Łuczak.
Metadon jest unikalnym analgetykiem opioidowym i choć wykazuje wielokrotnie silniejsze działanie od morfiny, daje mniej działań niepożądanych. Buprenorfina w postaci plastrów oszczędza przewód pokarmowy chorych wyniszczonych długotrwałym przyjmowaniem leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH