Prześwietlanie rachunków

Agencja Taryfikacji: czy płatnik i szpitale uzyskają informację benchmarkingową dotyczącą kosztów, tak istotną w zarządzaniu?

Powstanie Agencji Taryfikacji - to także pomysł wpisany w zdrowotny pakiet, o którym po raz pierwszy publicznie mówiła minister zdrowia Ewa Kopacz podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy (10 września br.). Agencja będzie zajmowała się liczeniem kosztów w ochronie zdrowia.

- Musimy się nauczyć liczenia kosztów.

Nie ma takiego przedsiębiorstwa na świecie, które mogłoby funkcjonować, jeśli przejadane są pieniądze - mówiła minister, dając jednoznacznie do zrozumienia, w jakim celu resort chce powołać Agencję.

Praca nad założeniami

Na razie jednak resort pracuje nad założeniami funkcjonowania takiej instytucji.

Jak poinformował nas Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, zanim powstanie Agencja Taryfikacji, resort wyda rozporządzenie o rachunku kosztów i znowelizuje Ustawę o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

- Nie nastąpi to wcześniej niż w przyszłym roku. Wtedy opracujemy założenia funkcjonowania agencji. W tej chwili mogę powiedzieć, że chcemy, by była złożona z niezależnych ekspertów i zajmowała się wyceną świadczeń w ochronie zdrowia. Ma to być instytucja niezależna od płatnika - przekazał rzecznik.

Jak dotąd, liczenie kosztów w zakładach opieki zdrowotnej opiera się na rozporządzeniu ministra zdrowia z 1998 roku. Stopień wdrożenia rachunku kosztów w zakładach opieki zdrowotnej jest bardzo zróżnicowany, różne są też metodyki liczenia kosztów, różne poziomy szczegółowości.

- W rezultacie występuje brak porównywalności danych z poszczególnych ZOZ-ów, a szacunki stosowane przez płatnika do kalkulacji stawek do umów ze świadczeniodawcami obarczone są znacznym błędem - zwraca uwagę proszony przez nas o opinię na ten temat dr Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Nie jest jeszcze określone, w jakim zakresie Ministerstwo Zdrowia skorzysta teraz z doświadczeń NFZ i AOTM dotyczących rachunku kosztów. Dużo wcześniej rozważano możliwość przekazania zadań liczenia kosztów procedur do AOTM. Koncepcja podjęcia przez AOTM zadań z zakresu analiz kosztów świadczeń (procedur, procesów, grup JGP) powstała w oparciu o rozpoznanie w 2006 roku dostępności danych kosztowych dla potrzeb analitycznych AOTM. Została zmodyfikowana i ukształtowana w wyniku przeprowadzenia przez AOTM w 2007 roku pilotażu analiz kosztów procedur oraz podczas krytycznej dyskusji nad koncepcją z NFZ.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH