Wokół obsługi informatycznej NFZ pojawiło się ostatnio sporo ważnych pytań. Nowy szef Funduszu zapowiada rychłe odpowiedzi.

Tuż przed odejściem Jerzego Millera ze stanowiska prezesa NFZ miała miejsce kolejna potyczka między firmami obsługującymi systemy informatyczne Funduszu i zabiegającymi o wykonanie ogólnokrajowego elektronicznego Rejestru Usług Medycznych (RUM).
Przypomnijmy: systemy informatyczne działające w16. oddziałach wojewódzkich NFZ przesyłające dane do centrali w Warszawie obsługują po połowie (w8. województwach) ComputerLand oraz konsorcjum firm Kamsoft i Spin. ComputerLand ma poza tym na koncie wykonanie w województwie śląskim systemu START, uważanego za prototyp RUM-u.

Kto kogo lubi?

Wiosną 2006r. ówczesny szef NFZ Jerzy Miller skrytykował śląski START, informując, że system jest "spłaszczony i nietrafny". Wówczas media zaczęły spekulować, że szef Funduszu faworyzuje konkurenta ComputerLandu - konsorcjum Kamsoft-Spin. Spekulacje wydają się być uzasadnione, ponieważ NFZ zdecydował, że konsorcjum wdroży w województwie wielkopolskim pilotaż własnego RUM-u, zgodnego z nowymi założeniami. Gdyby system się sprawdził, mógłby zostać rozszerzony na cały kraj.
ComputerLand krytykował ten pomysł, oferując modernizację działającego z powodzeniem START-u. Pilotaż w Wielkopolsce został wstrzymany. Według nieoficjalnych informacji, w tym projekcie nie chodziło o pilotaż systemu do rozliczeń szpitali z płatnikiem, ale o uruchomienie systemu aptecznego on-line. System przesyłałby do NFZ bieżące informacje o realizowanych receptach w wybranych aptekach.
Kolejna i ostatnia - jak dotąd - "afera" wybuchła w sierpniu. Według "Gazety Wyborczej", NFZ planował aktualizację oprogramowania do obsługi konkursów ofert, które funkcjonuje we wszystkich oddziałach Funduszu. Zgodnie z założeniami, komputery mają już nie tylko odczytywać i analizować oferty szpitali i przychodni, ale także wybierać najlepsze z nich.

Kto się spóźnił?

NFZ późno przygotował założenia tych zmian (według "GW" - w wakacje), co skomplikowało przygotowanie ofert przez firmy informatyczne. "ComputerLand chciał przesunąć terminy. 11 sierpnia zaproponował, że oprogramowanie do pierwszego etapu konkursu dostarczy pod koniec miesiąca, a do ostatniego etapu pod koniec września. Fundusz nie odpowiedział, czy się zgadza. Wysłał za to kolejne poprawki. ComputerLand uznał, że na ich uwzględnienie w oprogramowaniu potrzebuje kolejnego tygodnia" - relacjonowała "Wyborcza".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH