Przepłacają za utylizację odpadów

Krakowskie szpitale zmuszone ustawą o odpadach do wyboru w przetargu jedynej spalarni w tym mieście, straciły na ostatnich zamówieniach publicznych milion złotych. Nie mogły korzystać z tańszych spalarni. Podobnie jest w całej Polsce.

Gdyby nie monopolizacja tych usług, szpitalom udałoby się zaoszczędzić co najmniej 100 mln zł. Na tyle szacuje oszczędności Józef Mokrzycki, współzałożyciel Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców Gospodarki Odpadami, które m.in. monitoruje rynek odpadów.

Prosiliśmy go o konkretne dane dotyczące Krakowa. Chodzi o największe placówki: Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera, Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla i 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką. Na dowód, że przepłacają, przysłał nam szczegółowe zestawienie, w którym porównano m.in. cenę brutto utylizacji jednej tony odpadów medycznych w Zakładach Sanitarnych w Krakowie (z usług tej firmy korzystają wymienione placówki) z ceną innej spalarni.

Z mocy prawa

nie mogłaby ona uczestniczyć w przetargach ogłaszanych przez krakowskie lecznice, gdyż znajduje się w innym województwie (podkarpackie). Przepisy zabraniają zaś unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych poza obszarem województwa, na którym zostały wytworzone. Oznacza to, że szpital musi wybrać spalarnię w tym samym województwie, jeśli taka istnieje, chyba że spalarnia w innym województwie znajduje się bliżej.

Wyjaśnijmy jeszcze, że tzw. zasadę bliskości wprowadzono z uwagi na to, że przemieszczanie odpadów stanowi zawsze potencjalne zagrożenie dla ludzi i środowiska, więc powinno być ograniczane.

Tyle o przepisach. Jeśli zaś chodzi o porównanie cen, to nie wchodząc w szczegóły, stwierdzić można, że Zakłady Sanitarne w Krakowie w latach 2013-2014 proponowały wyższą o kilkaset do tysiąca zł cenę brutto za zutylizowanie tony odpadów, niż podawana jako przykład spółka z podkarpackiego.

Znamienne jest to, że krakowskie szpitale nie mają nawet świadomości tego, że mogą przepłacać. Żeby się o tym przekonać, musiałyby dysponować ofertami z innych spalarni i mieć możliwość swobodnego wyboru oferenta. - Szpital nie otrzymuje w drodze przetargu ofert, które nie spełniają wymogu lokalizacji i dlatego nie mamy wiedzy, o ile taka usługa mogłaby być dla nas tańsza - przyznała Barbara Kamysz, zastępca dyrektora ds. planowania i marketingu Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla. Poinformowała nas, że szpital wytwarza ok. 80 ton odpadów rocznie. W obecnej umowie cena 1 kg odpadów to 2,85 zł netto.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH