Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 1 grudnia ub.r. werdykt (C-394/04 w sprawie Ygeia) dotyczący kwestii traktowania, jako usługi zwolnionej z VAT, niektórych usług świadczonych dodatkowo przez szpitale.

Dodatkowe usługi świadczone przez szpitale - z VAT czy bez? - Zwolnienie to powoduje generalnie ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu podatkowych kosztów działalności placówek służby zdrowia - mówi Tomasz Jędorowicz, z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.
Orzeczenie w sprawie Ygeia daje wskazówkę, jak rozgraniczać usługi podlegające zwolnieniu od pozostałych - podlegających opodatkowaniu VAT. Wynika z niej, że usługi telefoniczne, wynajmowanie telewizorów osobom hospitalizowanym, dostarczanie łóżek i posiłków osobom towarzyszącym chorym, co do zasady nie stanowi działalności ściśle związanej z opieką szpitalną i medyczną.
Inaczej może być tylko wówczas, gdy usługi te są konieczne do osiągnięcia celów terapeutycznych, którym służy opieka szpitalna oraz medyczna, i nie są przeznaczone głównie do tego, by zapewniać świadczącemu je podmiotowi dodatkowe dochody poprzez realizację transakcji dokonywanych w bezpośredniej konkurencji z transakcjami przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają podatkowi VAT.
Według ETS, do kompetencji sądu krajowego należy ustalenie, czy świadczone usługi spełniają te przesłanki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH