Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 1 grudnia ub.r. werdykt (C-394/04 w sprawie Ygeia) dotyczący kwestii traktowania, jako usługi zwolnionej z VAT, niektórych usług świadczonych dodatkowo przez szpitale.

Dodatkowe usługi świadczone przez szpitale - z VAT czy bez? - Zwolnienie to powoduje generalnie ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu podatkowych kosztów działalności placówek służby zdrowia - mówi Tomasz Jędorowicz, z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.
Orzeczenie w sprawie Ygeia daje wskazówkę, jak rozgraniczać usługi podlegające zwolnieniu od pozostałych - podlegających opodatkowaniu VAT. Wynika z niej, że usługi telefoniczne, wynajmowanie telewizorów osobom hospitalizowanym, dostarczanie łóżek i posiłków osobom towarzyszącym chorym, co do zasady nie stanowi działalności ściśle związanej z opieką szpitalną i medyczną.
Inaczej może być tylko wówczas, gdy usługi te są konieczne do osiągnięcia celów terapeutycznych, którym służy opieka szpitalna oraz medyczna, i nie są przeznaczone głównie do tego, by zapewniać świadczącemu je podmiotowi dodatkowe dochody poprzez realizację transakcji dokonywanych w bezpośredniej konkurencji z transakcjami przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają podatkowi VAT.
Według ETS, do kompetencji sądu krajowego należy ustalenie, czy świadczone usługi spełniają te przesłanki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH