Warunki bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r., które obowiązuje od 20 października 2006 r.

Urządzenia radiologiczne.
Rozporządzenie przewiduje m.in. wymagania dla gabinetów rentgenowskich i ambulansów oraz dla pracowni, w których przeprowadzana jest radioterapia.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia nadzór w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta sprawuje właściwy miejscowo wojewódzki inspektor sanitarny. Wyraża on zgodę na odstępstwo od określonych w rozporządzeniu wymagań dla działających w dniu wejścia w życie pracowni rentgenowskich i aparatów rentgenowskich pod warunkiem, że skutki odstępstwa nie spowodują przekroczenia dawek granicznych promieniowania jonizującego dla pracowników oraz pacjentów.
Dz. U. nr 180 poz.1325 z dnia 5 października 2006 r.

ORZECZNICTWO SĄDOWE

Wynagrodzenie pracowników publicznych ZOZ-ów.
Pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2003 r. nie obejmuje obowiązek ustalania - w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej - wynagrodzenia, jako kwoty nie niższej niż suma przyrostów wynagrodzenia wynikających z art.4a ust.1 i 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1995 r. nr 1, poz.2 ze zm.) i najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, określonego w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 stycznia 1998 r. w sprawie najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników (Dz. U. nr 16, poz.74), w brzmieniu nadanym przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2000 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników (Dz. U. nr 121, poz.1308).
Uchwała SN z dnia 6 września 2006 r. sygn. akt. III PZP 5/06.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH