Od 1 sierpnia 2007 r. obowiązuje ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym.

Lekarz sądowy. Ustawa określa warunki oraz tryb nabywania i utraty prawa do wykonywania czynności lekarza sądowego, a także zasady wykonywania i finansowania tych czynności.
Przepisów ustawy nie stosuje się do osób pozbawionych wolności, których usprawiedliwianie niestawiennictwa z powodu choroby regulują odrębne przepisy. Art. 5, 7 oraz 28 rozporządzenia wchodzą w życie 1 stycznia 2008 r.
Dz.U. nr 123, poz. 849 z 9 lipca 2007 r.

Leczenie poza granicami kraju.
Z dniem 26 lipca 2007 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 czerwca 2007 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosku do Prezesa NFZ o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju. Prezes NFZ będzie mógł skorzystać z szerszego katalogu państw - powiększonego o Szwajcarię - gdzie takie leczenie lub badanie diagnostyczne będzie mogło zostać wykonane.
Dz.U. nr 124, poz. 868 z 11 lipca 2007 r.

Staż podyplomowy lekarza i lekarza dentysty - zmiany.
Od 17 lipca 2007 r. obowiązują przepisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2007 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty. (Dz.U. nr 127, poz. 882). Czas trwania stażu podyplomowego lekarza lub lekarza dentysty ulega przedłużeniu w razie niezrealizowania programu stażu w zakresie odbywania dyżurów medycznych z powodu ciąży lub sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 4. W takim przypadku umowę z lekarzem lub lekarzem dentystą zawiera się na czas niezbędny do zrealizowania dyżurów medycznych obejmujących liczbę godzin niezrealizowanych dyżurów. Przy czym liczba dyżurów w miesiącu może być większa niż określona w ust. 4 rozporządzenia (sześć dyżurów miesięcznie), z tym, że nie może przekroczyć maksymalnej liczby dyżurów określonej w przepisach o zakładach opieki zdrowotnej.
Dz.U. nr 127, poz. 882 z 17 lipca 2007 r.

Komórki, tkanki i narządy.
Kwalifikacje zawodowe osób pobierających komórki, tkanki i narządy oraz osób dokonujących ich przeszczepienia określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2007 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH