Kontrakty opiewające na świadczenia wysokospecjalistyczne powinny być zawarte do końca roku, jednak w uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych z koniecznością zapewnienia dostępności do świadczeń, minister może zawierać umowy ze świadczeniodawcami w terminie późniejszym.

Świadczenia wysokospecjalistyczne
- zmiany. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2006 r.zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa, z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, minister zdrowia może również poddać ocenie: jakość działania świadczeniodawców, posiadane certyfikaty jakości, kwalifikacje personelu oraz sprzęt, z jakiego korzystają. Począwszy od 2007 r. wykonuje się świadczenie - mechaniczne pozaustrojowe wspomaganie serca pulsacyjnymi sztucznymi komorami. Rozporządzenie obowiązuje od 30 grudnia 2006 r.
Dz.U. nr 231, poz.1687 z dnia 15 grudnia 2006 r.

Kontrola banków tkanek i komórek.
Tryb przeprowadzania kontroli w podmiotach wykonujących czynności związane z pobieraniem, przechowywaniem i przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów przewiduje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 grudnia 2006 r.Rozporządzenie obowiązuje od dnia 31 grudnia 2006 r.
Dz.U. nr 237, poz.1722 z dnia 20 grudnia 2006 r.t

Dokumentacja medyczna.
Rodzaj i zakres dokumentacji medycznej prowadzonej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposób jej przetwarzania określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2006 r. Przepisy rozporządzenia zawierają m.in. szczegółowe informacje dot. prowadzenia dokumentacji przez placówki medyczne z uwzględnieniem prowadzenia dokumentacji elektronicznej.
Przepisy w zakresie dokumentacji medycznej obowiązują od dnia 28 grudnia 2006 r. W przypadku dokumentacji prowadzonej w sposób elektroniczny, przepisy rozporządzenia wchodzą w życie w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Dz.U. nr 247, poz.1819 z dnia 28 grudnia 2006 r.

Wzór karty zgonu.
Z dniem 20 stycznia 2007 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2006 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania.
Dz.U. nr 1, poz.9 z dnia 5 stycznia 2007 r.

Ratownictwo medyczne. Szczegółowy zakres medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 grudnia 2006 r. Przepisy rozporządzenia określają ponadto, jakie czynności może wykonywać ratownik medyczny pod nadzorem lekarza. Rozporządzenie obowiązuje od 26 stycznia 2007 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH